metro.cz

Kondomům ženy nevěří. Jak se Češky brání nechtěnému početí?

  16:18
Pár skleniček, svůdné pohledy, a než se nadějeme, nevinný večírek končí v posteli. Podlehnout pokušení může každý, zrovna tak jako zapomenout na zásady bezpečného sexu. Vedle pohlavních chorob totiž může dojít k nechtěnému početí. Jak se mu Češky snaží předcházet?
Jakou antikoncepci vybrat? | foto: Richter Gedeon

Většina žen používá podle průzkumu hormonální antikoncepci. Podle gynekologa Jiřího Dvořáka je kondom nepopulární a používá jej při sexu jen osm procent žen. Naštěstí na ústupu je podle Dvořáka riskantní metoda přerušované soulože, stejně jako spoléhání se na neplodné dny.

Když je problém, ženy ho proberou s kamarádkou

"Metoda neplodných dnů je ze všech antikoncepčních metod nejméně spolehlivá. Ročně otěhotní 25 procent žen spoléhajících na tuto metodu. Většinou totiž neexistuje přesný menstruační cyklus," upozorňuje gynekolog. Pětačtyřicet procent žen si uvědomuje, že po nechráněném styku je nutné vzít si antikoncepční pilulku. Musí se to stihnout ale do 72 hodin, výhodou je, že ji ženy od 16 let získají v lékárně bez receptu, jen na občanku. Ta navíc vychází zhruba desetkrát levněji, než potrat.

Ženy se v průzkumu také svěřily, že potrat někdy v životě absolvovalo třináct procent z nich, čtyři procenta Češek by jej v případě nechtěného těhotenství zvažovalo či rovnou zvolilo. Jak ale říká Jiří Dvořák, počet interrupcí se v Česku trvale snižuje. "Klesá i počet žen, které otěhotní po čtyřicítce," dodává. A co ženy po riskantním pohlavním styku dělají? Osm procent z nich by se poradilo s kamarádkou, 10 procent s internetem a 35 procent by zašlo za svým gynekologem.

Češky a jejich sexuální život

Průzkum společnosti Millward Brown se uskutečnil ve čtrnácti zemích a zúčastnilo se jej 6600 žen ve věku od 15 do 49 let. Jak si Češky stojí?

  • Počet souloží týdně: průměr ve zkoumaných zemích 2,3, v ČR 1,9 (jako v Rakousku).
  • Užití kondomu při sexu: průměrně 27 procent, v Česku jen 14 procent.
  • Hormonální antikoncepce: průměrně 22 procent, v Česku 39 procent.
  • Přerušovaná soulož: průměr 13 procent, v ČR 8 procent.
  • Potraty: průměr 19 procent, v Česku 13 procent.
  • Výsledky u nás jsou podle průzkumu obecně srovnatelné se zeměmi západní Evropy. Ve východnějších zemích jsou podle výsledků průzkumu více využívány nehormonální metody.
Autor: Tomáš Belica Metro.cz
zpět na článek