metro.cz

Praha 9: Investoři chtějí stavět tam, kde už je přehuštěno, říká starosta Jarolím

  9:00
Další výstavba je občanům Prahy 9 trnem v oku. Nejhustěji jsou zastavěny oblasti Proseka a Střížkova. „Tomuto zahušťování se snažíme spojenými silami bránit. Naopak tam, kde bychom developery i rádi přivítali, se příliš nehrnou,“ říká starosta Prahy 9 Jan Jarolím.
Jan Jarolím. | foto: MČ Praha 9.

Jaká vidíte tři největší témata k řešení ve vaší městské části pro tento rok?Každý má na okolí svého bydliště svůj vlastní osobitý pohled. Proto i připomínek a podnětů není málo. Mám-li vybrat to nejzásadnější, je to zřejmě doprava, a to zejména parkování. Již několik let se marně snažíme připojit k celoměstskému parkovacímu systému. Vzhledem k tomu, že každé vedení Prahy má o řešení problému dopravy jinou představu, tak se nám to dosud nepodařilo. Přistupujeme proto k zavádění našich interních zón, abychom alespoň částečně ulevili našim rezidentům. Součástí komplexního řešení parkování jsou i plánované parkovací domy. Naše městská část se také dlouhodobě prezentuje jako městská část „plná kultury“. Přes nespočet kulturních akcí pořádaných přímo radnicí mi dělá velkou radost to, že spontánně zespodu vznikají a pomalu se stávají tradičními akce pořádané různými kulturními a občanskými spolky. Rádi bychom také do kulturního života naší městské části více zapojili členy ZUŠ na Proseku, mezi kterými je skryto mnoho mladých talentů.

Co chcete, aby se vám povedlo prosadit z vašeho předvolebního plánu?Trochu neskromně a s nadsázkou si přeji, aby se nám podařilo prosadit vše, neboť v minulém období to vyšlo „pouze“ 95 procent.

V jaké fázi je ve vaší městské části privatizace bytového fondu? Chystáte nějaké změny nebo novinky v oblasti bydlení?

Privatizace bytového fondu na Praze 9 má svůj přesně a jasně daný harmonogram, schválený již v minulém volebním období. Pro naše obyvatele – nájemce je nejdůležitější mít v dnešní nejisté době alespoň nějaký pevný bod. Tím je termín privatizace toho daného bytu a jeho cena za metr čtvereční, což nájemci v současnosti již vědí a mohou tak plánovat. Čtyřleté volební období je v tomto směru sice poměrně dlouhé, ale mohu potvrdit, že žádné změny nepřipravujeme, a to i co do výše nájemného.

Kde letos ve vaší městské části vyroste nějaká nová výrazná budova a jaký je váš názor na současnou zástavbu městské části?
Na Praze 9 máme problém v tom, že investoři u nás chtějí stavět tam, kde je již hustota zástavby vysoká a další výstavba je našim spoluobčanům trnem v oku – jako je tomu na příklad v oblasti sídlištní zástavby Proseka a Střížkova. Tomuto zahušťování se snažíme spojenými silami bránit. Naopak tam, kde bychom developery i rádi přivítali - v brownfieldech po bývalých továrnách, jako například ve Vysočanech, se příliš nehrnou.

Proti čemu se lidé ve vaší městské části nejčastěji ozývají, že se jim nelíbí?
Kromě již zmíněného parkování je to také otázka osob bez domova a s tím spojený problém s nepořádkem. V oblasti bezdomovectví máme zpracovanou vcelku účinnou koncepci, v rámci níž pracujeme s těmito lidmi žijícími na území Prahy 9. Bohužel tato naše snaha je každoročně nabourávána opatřením hl.m. Prahy, na základě jehož jsou na naši městskou část v zimních měsících umisťovány tyto osoby z celé Prahy. Ačkoliv si tedy naší vlastní, troufnu si říci citlivou sociální, politikou nové bezdomovce nevytváříme, tak nám na Praze 9 stále přibývají. Bohužel i s tím si musíme poradit.

Na které místo ve vaší městské části byste vzal o víkendu zahraniční návštěvu a proč právě tam?

Krásné lokality, na které jsme právem na Praze 9 hrdi, jsou naše parky. Prosek a Střížkov mají svůj Park Přátelství a Libeň, Vysočany a Hrdlořezy zelený pás táhnoucí se po celé délce říčky Rokytky s nejkrásnější – a také nejvyužívanější částí – Parkem Podvinní. Na naší městské části máme také jeden pražský unikát – bobovou dráhu. Bohužel nemohu vzít návštěvu na největší atraktivitu celoměstského významu – Prosecké podzemí, neboť se nám stále nedaří získat patřičnou pozornost a pomoc od Hlavního města Prahy pro realizaci již zpracovaného projektu Zpřístupnění Proseckého podzemí.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek