metro.cz

Zakázané pivo na ostrově pijeme bez problému

  5:37
Nejen Žofín hlídá nová ochranka. Co (ne)dělá za 56 tisíc měsíčně?
Provozní a návštěvní řád Slovanského ostrova - Žofína jasně popisuje, co se smí...

Provozní a návštěvní řád Slovanského ostrova - Žofína jasně popisuje, co se smí a co ne. Popíjení alkoholu je jedním ze zákazů. | foto: Filip Jaroševský, Metro.cz

Pivo do ruky a hurá do zakázané zóny. Deník Metro vyzkoušel, jak funguje zákaz pití alkoholu na Slovanském ostrově.

Ten patří od roku 2013 s dalšími parky, prostory u dětských hřišť či nádražími mezi místa, kde si nemůžete dát ani pivo. Jenže právě pivo se dá pít nejen kdekoliv na ostrově, ale i přímo před strážní budovou vrátnice, kde má ochranka stanoviště.

„Sekuriťáci tu nic moc nedělají a lidé popíjející alkohol tady pořád jsou. Což by ani nevadilo, pokud by nedělali bordel,“ popisuje Marie Pásková, která se na ostrov chodí učit.

„Na Střelečáku je to o něco lepší,“ zmiňuje. Podobnou zkušenost má také Martina Kamaránová, která ostrovy navštěvuje i s kočárkem.

„Výrazně ubylo popíjejících skupinek, ale o zákazu slyším poprvé. Myslím si ovšem, že zpřísněná kontrola může Slovanskému ostrovu uškodit stejně jako Střeleckému. Ten totiž kvůli úbytku přírody i lidí, kteří si sem přišli jen tak popít, ztratil své kouzlo,“ bojí se Pásková.

Člen ochranky Pavel Král přiznává, že má při práci svázané ruce. „Máme za úkol otáčet lidi, kteří s alkoholem v ruce přijdou nebo ho tu plánují konzumovat. Je to ale k neuhlídání,“ nastiňuje Král z bezpečnostní služby Westpoint, která se o ostrov doposud starala.

Nyní má pomoct kolega z konkurenční bezpečnostní firmy. Toho sem nasadila městská část. „Pokud si alkohol či drogy přinesou v igelitových taškách či batozích, přijde na to jedině kolega z pěší hlídky,“ říká Král.

Podle místostarosty Prahy 1 Daniela Hodka byla výpomoc s dodržováním pořádku na Slovanském ostrově potřeba. „Teď platíme okolo padesáti šesti tisíc měsíčně, což je asi o šest tisíc víc než v minulých letech, ale ochranka je daleko efektivnější,“ vysvětluje místostarosta.

Jenže ani po hodinové procházce s pivem jsme se pěší hlídky nedočkali. Tu jsme si museli sami najít v prostorách veřejných toalet.

I když má zatím ochranka stále co zlepšovat, podle mluvčí městské policie Ireny Seifertové by byla trvale nasazená hlídka na ostrově zbytečná: „U Žofína a Střeleckého ostrova se jedná o malé parkové plochy, kde by byla hlídková služba strážníka v celém jeho rozsahu pravomocí nevyužita.“ Podle ní strážníci pravidelně vypomáhají jen se zavíráním parku a při velkých akcích.

Podle Radka Petráška z nově zavedené bezpečnostní firmy, který obchází i na Střelečáku, se ale na Slovanském ostrově blýská na lepší časy: „Většinou na zákazy a nevhodné chování jen upozorňuju. Ty, co se tu snažili dělat bordel, si odvedla městská policie.“

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek