metro.cz

Na vodítku, ale bez náhubku. Praha chystá psí vyhlášku

  13:12
Se psem po Praze už jen na vodítku. Rada města se po patnácti letech konečně rozhodla dát jasná pravidla pohybu psů po ulicích metropole. Na psy se zapomnělo v roce 2000, když se změnil zákon o pozemních komunikacích a přes různé pokusy, pobíhání psů nikdo neřešil.
Močení (ilustrační foto) | foto: SXC

Celková úprava pohybu psů na území hlavního města je novinkou. „Zatím jejich pohyb regulovala jen vyhláška o ochraně veřejné zeleně, tedy týkala se jen jejich pohybu v parcích,“ vysvětluje mluvčí magistrátu Vít Hofman. To znamená že na psy venčené na chodníku se žádná pravidla ohledně vodítka nevztahovala.

A dopátrat se, kde psi můžou, nebo nemůžou pobíhat, nebylo zrovna jednoduché. Třeba Praha 1 má dvě desítky parků, kde je pohyb psů bez vodítka zakázaný, a jen dvě místa, náplavky a park v Jelení ulici, kde je volný pohyb povolen.

Vodítko si kupte do listopadu
Rada města proto v úterý souhlasila se záměrem vydat novou vyhlášku. Ta teď míří do připomínkového řízení, ve kterém se k ní mohou vyjádřit třeba městské části, městská policie nebo odbory magistrátu. „Lhůta pro zaslání připomínek činí šedesát dnů ode dne doručení,“ dodává Hofman. Ty úředníci zapracují, a pokud nenastane žádný problém, mohlo by vyhlášku schválit v říjnu zastupitelstvo a platila by od letošního 15. listopadu.

Návrh nové vyhlášky vychází z toho, že obecně se pes v metropoli může pohybovat pouze na vodítku. Toto obecné pravidlo se nevztahuje na místa, na kterých je volné pobíhání psů dovoleno. Ta mají být jednotně uvedena v příloze vyhlášky, a to na základě návrhů městských částí. Návrh zatím podle Hofmana žádná místa neobsahuje. Městské části většinou plánují rozsah míst, kde bude pohyb bez vodítka zachován. „V centru města není příliš možností, jak místa měnit, počítáme se zachováním těch stávajících,“ vysvětluje mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

Bez náhubku
Vyhláška nestanovuje povinnost, aby měl pes náhubek. „Držiteli psa se ukládá, aby zajistil, že pes neohrozí ani neomezí jinou osobu nebo zvířata, ani nezpůsobí škodu. Pokud to držitel zvládne bez toho, aby pes měl náhubek, dodrží povinnost stanovenou vyhláškou,“ objasňuje Hofman. Nic to ale nebude měnit na tom, že třeba v MHD psi náhubek mít musí.

zpět na článek