metro.cz

Svůj skate ovládají díky prstům. Skejťáci z Proseka si přesto občas natlučou

  7:56
Na Proseku to sviští. Skejťáci se tu vyřadí jako nikde. Jen jejich prkýnka jsou o velikosti ukazováčku. Je tu fingerboardový klub.
Fingerboarding.

Fingerboarding. | foto: fingerboardclub.comMetro.cz

V místnostech nízkoprahového centra v ulici Okřínecká je rušno. Nachází se tam Fingerboard Club Prague. Kluci a holky vytáhnou miniaturu skateboardu a jejich prsty se najednou stanou nohama. Na stole jsou zmenšeniny skateparků, věrné kopie těch skutečných. Jezdí na fingerboardu (finger je anglicky prst). 

Možná by se zdálo, že si z fingerboardistů dělají skateboardisté legraci. Je to ale omyl. Na prkně s prsty totiž mnohdy jezdí i skejťáci, aby si bez zranění zkoušeli triky, které pak zkusí venku. 

Mejdánek

Závody EFC Challenge serial se na Proseku chystají na přelomu července a srpna.

  • Pokud se chcete přijít podívat, sledujte web www.fingerboardclub.com, kde budou aktuální informace. Organizátoři slibují nejen závody, ale také grilovačku a koupání v místním bazénu.
  • Netradiční sport fingerboarding vznikl vlastně náhodou. Malý skate velikosti prstu byl vlastně zamýšlen jako klíčenka. Prkno ale jezdilo, a tak si skateboardisté začali zkoušet triky.

Bacha na záděry
Fingerboarding má v Čechách a na Moravě dlouhou tradici. První závody se jely kolem roku 2004. „Popsat nejobtížnější trik je dost velký oříšek, protože každý jezdí něco trochu jiného a pro někoho může být i lehký trik obtížným. Za mě je nejobtížnější ten nejzákladnější trik ollie,“ vysvětluje jeden z nadšenců tohoto sportu, který si říká Voři. 

Fingerboarding je na rozdíl od svého známějšího bráchy bezpečný sport. Nejčastější zranění je možná tak záděra, když to člověk moc „lepí“ a dopadne na odvrácenou stranu fingerboardu. „Musím říct, že dokáže zabolet i pád na nehet palce,“ popisuje Voři.

Autor: Marek Peška Metro.cz
zpět na článek