metro.cz

Začarovaný kruh: mladí lidé hůře shánějí práci

  11:30
Je to u nás stále problém. Absolventi bývají bez práce. Vysoké školy každoročně produkují novou várku mladých lidí, kteří často bez zkušeností či předchozí praxe zkoušejí své štěstí na trhu práce. Ačkoliv je podle statistik nezaměstnanost mezi absolventy na nízké úrovni, podle Úřadu práce je jejich pozice stále složitá.
Nezaměstnanost (ilustrační foto) | foto: SX

Mladých bez práce je asi o čtyři tisíce méně než loni.

  • Jejich počet v evidenci uchazečů o zaměstnání klesá. Na optimismus je ale brzy. 
  • Na konci července evidoval Úřad práce 19 775 absolventů škol všech stupňů vzdělání a mladistvých. 
  • Celkový počet mladých lidí bez práce pak meziměsíčně vzrostl o 1633, ovšem meziročně o 3973 osob klesl. 
  • Příčinou je klesající počet absolventů obecně. Na celkové nezaměstnanosti se v červnu podíleli čtyřmi procenty, v červenci pak  4,4 procenta. 
  • Z celkového počtu nahlášených volných pozic jich ke konci července nabízeli zaměstnavatelé absolventům a mladým přes 26 tisíc.

„Mladí lidé se dostávají do začarovaného kruhu, jehož výsledkem je takzvaná ztracená generace, lidé bez pracovních návyků a zkušeností,“ říká mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková. Podle ní mají absolventi přece jen určitou výhodu. Zaměstnavatel prý v poslední době raději přijme čerstvého absolventa než člověka bez dostatečných schopností nebo s nulovou praxí. „Fenoménem poslední doby je neochota nových zaměstnanců plnit pracovní úkoly a podřídit se nepravidelné docházce,“ dodává Beránková. 

Důležitá je morálka

Podle profesorky Střední odborné školy Drtinova v Praze Pavly Nedomové je nutné studentům vštípit pracovní morálku už na střední. „Žáci se u nás připravují na konkrétní profese, ke kterým si během studia doplňují praxi,“ popisuje Nedomová. „Díky tomu je nezaměstnanost našich absolventů téměř na nule,“ vysvětluje Nedomová.

Podle zkušeností Josefa Beránka z České zemědělské univerzity v Praze mají problém najít místo především absolventi úzce zaměřených oborů. „Mají velkou motivaci pracovat v oboru, ale možnosti jsou často jen v zahraničí,“ popisuje Beránek. „Pak dlouho čekají na vhodnou nabídku, jsou neflexibilní a nechtějí dělat kompromisy,“ dodává Beránek. Profesor Vysoké školy ekonomické Richard Hindls varuje ale i ty, kteří volí obor jen kvůli uplatnění. „Univerzita není jen doškolovací kurz ušitý na míru podle přání zaměstnavatele,“ upozorňuje Hindls.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek