metro.cz

Doktor pantomimy Radim Vizváry modernizuje mimické divadlo

  12:34
Radim Vizváry stíhá mnoho činností. Je známý jako mim, performer, režisér, choreograf a pedagog. Na HAMU dokonce získal titul Ph.D. A také pořádá akci Mime Fest, která začíná už dnes v Poličce. Neúnavný tvůrce se angažuje v řadě činností a projektů. Se souborem Tantehorse připravuje představení Lessons of touch v režii Miřenky Čechové v hlavní roli s ním a Ninou Vangeli. Premiéra se uskuteční 6. října v NODu. Se souborem Mime Prague chystá na 21. listopadu v Paláci Akropolis premiéru v režii Jindřišky Křivánkové.

Další 1 fotografie v galerii
Mim Radim Vizváry jako kluk TÝÝJÓÓ | foto: Nina ZardalishviliMetro.cz

Jak náročné je sehnat špičky pantomimy z celého světa na český festival? Na koho byste letos nalákal?

Hodně hraji nebo učím na prestižních školách a festivalech v zahraničí, potom není těžké seznámit se s umělci různých národností. Zatím nikdo neodmítl pozvání do Česka. Náročné je ufinancovat jejich vystoupení. Letos se nám podařilo přivézt belgické duo Okidok, amerického performera Michaela Trautmana či Bodeckera a Neandera, spolupracovníky Marcela Marceaua.

Vy sám jste si připravil premiéru představení nazvané TÝÝJÓÓ. O čem je?

Min Radim Vizváry jako kluk TÝÝJÓÓ.

Min Radim Vizváry jako kluk TÝÝJÓÓ.

TÝÝJÓÓ je malý kluk. Nemá rodinu ani kamarády, žije sám, a aby se zabavil, vytváří si situace plné překvapení. Představuje kontroverzní postavičku, která dělá, co ho společnost nechce nechat dělat, a tak neukazuje jaký je on, ale hlavně jací jsme my. Nápad vytvořit tuto komickou postavičku, stejně jako její jméno, jsem pochytil od svých synovců, kteří se všemu neustále diví a často používají sousloví „tý-jó“.

Jak je na tom v současnosti česká pantomima?

Myslím, že se ji daří lépe. Přestože se říká, že pantomima je mrtvá, tak jen za poslední tři roky u nás vznikly dvě nové pantomimické skupiny Mime Prague a Mime Fatale, které vyprodukovaly 12 představení. Přes tři roky existuje festival Mime Fest. Letos poprvé se uskutečnil také v Praze studentský festival pantomimy My Mime. Také můžeme vidět mnoho představení, ve kterých tvůrci používají prvky mimického divadla. Zaznamenávám rostoucí zájem o mimické umění, jak u umělců, studentů, tak i publika.

Zahrál jste si ve filmu Klauni a také ve snímku Jsem brána. Baví vás práce herce před kamerou?

Kamera je pro mě pokaždé workshop minimalistického herectví. Jako performer jsem naučený velkým výrazům, kdežto u filmu je to naopak. Jedinečnou zkušeností pro mě bylo ztvárnění hlavní role v hororu Stephena Kinga Jsem brána. Jestli jsem se někdy dotkl psychického a fyzického dna, tak myslím, že právě tady.

Propojujete neobvyklé žánry, co vás k tomu inspiruje a jak reagují diváci?

Snažím se modernizovat mimické divadlo. V mém případě je to třeba projekt Stabat Mater – spojení současné opery, cirkusu, tance a mimického divadla. Že se divákům líbí, svědčí například jeho uvedení v Národním divadle na Kypru.

Autor: Pavel Urban Metro.cz
zpět na článek