metro.cz

První studentky nastoupily do nově otevřeného oboru pro porodní asistentky na lékařské fakultě UK

  17:38
Pro porodní asistentky se nově otevřel bakalářský obor na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy (1. LF UK). Do prvního ročníku nastoupilo 28 studentek. Zájemkyně o studium v Praze mohly dosud získat vysokoškolský titul v tomto oboru jen na jediné soukromé škole, uvedla v tiskové zprávě tisková mluvčí 1. LF UK Marie Fialová.
Teoretické i praktické znalosti a dovednosti získají studenti zejména na Gynekologicko-porodnické klinice 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, tedy „ U Apolináře“. | foto: lf1.cuni.czMetro.cz

Studijní program byl připraven podle požadavků Světové zdravotnické organizace a Evropské unie. Teoretická i praktická výuka se bude odehrávat zejména na Gynekologicko-porodnické klinice 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Její přednosta Alois Martan je garantem oboru. „Příprava porodních asistentek na naší klinice má dlouholetou tradici, a proto nás zavazuje, abychom ve výuce pod vedením zkušených porodníků pokračovali,“ uvedl.

Praxe budoucích porodních asistentek se bude odehrávat pod vedením jednotlivých mentorů. Studentky se mohou zapojit také do projektů a grantů, které se na této klinice existují.

V Česku nabízí obor devět škol

Porodní asistentky připravuje v Česku vedle 1. LF UK dalších devět škol. Veřejné univerzity tento obor v různých podobách nabízejí v Ústí nad Labem, Pardubicích, Plzni, Českých Budějovicích, Brně, Ostravě, Zlíně a Olomouci.

V Česku pracují 4000 porodních asistentek. Usilují mimo jiné o posílení kompetencí v rámci péče v porodnici. Podle vyhlášky z roku 2012 hrozí například porodním asistentkám za vedení domácího porodu pokuta až milion korun, pokud nedodrží přísné podmínky.

Podle asistentek jsou tyto podmínky doma nesplnitelné. „Vnímáme snahu nepočetné skupiny porodních asistentek prosadit v rámci svého většího profesního uplatnění porody doma či nedostatečně vybaveném porodním domě. Zatímco jim jde o to, aby porod doma platily pojišťovny, nám jde o bezpečí rodičky a novorozence, v tom se rozcházíme,“ řekl místopředseda České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák.

Posílení kompetencí porodních asistentek přinesla od ledna 2014 novela, která umožnila porodním asistentkám vést porod v porodnici samostatně, tedy bez přítomnosti lékaře. Zdravotní pojišťovny takový porody hradí na rozdíl od porodů doma či v porodním domě. Zákon porod doma nezakazuje, ženy si ale musejí péči zaplatit samy.

Autor: ČTK
zpět na článek