metro.cz

Jana Plamínková: Praha nemůže vypovědět problematickou smlouvu o vodě

  12:57
Hlavní město Praha nemůže vypovědět problematickou a údajně nevýhodnou smlouvu týkající se provozu vodovodních sítí. Radní pro infrastrukturu Jana Plamínková (STA/Trojkoalice) na dnešním zasedání zastupitelstva řekla, že výpověď není možná, ale pokusí se vyjednat změnu ve smlouvě.
Starostka Slivence Jana Plamínková | foto: STAN

Rada o změně ve smlouvě bude debatovat příští týden. Firma Pražské vodovody a kanalizace (PVK), která vodovody v metropoli provozuje, je k jednacímu stolu ochotna zasednout, řekl mluvčí Tomáš

Mrázek.Plamínková už dřív několikrát zopakovala, že letité smlouvy jsou pro město „extrémně nevýhodné“, do oprav vodovodů by mělo jít víc peněz. „Jde o základní komoditu, nemůžeme dělat riskantní kroky,“ uvedla dnes Plamínková. PVK několikrát pochybnosti odmítla.

Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) v nedávném rozhovoru řekla, že se rada blíží k zásadnímu rozhodnutí. „Věřím tomu, že se nám podaří zásadním způsobem s touto problematikou pohnout,“ uvedla bez dalšího komentáře primátorka.

„Budeme spolupracovat v rámci pracovní skupiny, kde se budeme zabývat modernizací smluvních vztahů mezi Prahou a PVK,“ reagoval dnes Mrázek.

Hospodaření s vodou v Praze provázejí složité smluvní vztahy, o jejichž nevýhodnosti se diskutuje řadu let. Firmu PVK v 90. letech od státu koupila francouzská Veolia, která od té doby distribuuje vodu v Praze a vybírá poplatky od uživatelů. Vodovodní síť má na základě dodatku z roku 2013 pronajatou až do roku 2028.

Z tržeb pěti miliard korun ročně se Praze za pronájem vracejí necelé dvě miliardy korun, dalších 830 milionů jsou investice do oprav. Veolia ročně inkasuje kolem 500 milionů korun. Francouzská firma v minulosti za ovládnutí PVK zaplatila sedm miliard korun, většina peněz se podle vedení PVK rozpustila ve státním rozpočtu.

Praha řadu let připravuje rekonstrukci čistírny odpadních vod na Císařském ostrově, která dohromady vyjde na více než deset miliard korun. I kvůli smlouvě s Veolií metropole podle neoficiálních informací nedosáhne na evropské dotace na stavbu. Praha se proto potýká s problémy, jak nákladnou rekonstrukci zaplatit.

Debata kolem pronájmu vodovodních sítí se znovu rozvířila kvůli nedávné havárii v Praze 6, při které kvůli znečištěné vodě onemocnělo několik tisíc lidí. Primátorka k tomu řekla, že by se mělo více peněz z nájmu investovat do opravy zastaralé vodovodní sítě.

Autoři: ČTK, Metro.cz
zpět na článek