metro.cz

Za třináct let existence Muzea Kampa tam loni přišlo nejvíc návštěvníků

  5:54
Muzeum Kampa v loňském roce navštívilo přes 130 tisíc lidí, kteří přišli do stálých expozic i na dočasné výstavy. Mluvčí muzea Jana Pelouchová uvedla, že se jedná o nejvyšší počet návštěvníků od otevření muzea v roce 2003.
Meda Mládková | foto: Josef Spurný

Na letošní rok muzeum, které v hlavním městě založila sběratelka umění Meda Mládková, plánuje mimo jiné výstavu Františka Kupky včetně zápůjček z pařížského muzea Centre Pompidou a z vídeňského Belvederu bude mít zapůjčen obraz slavného norského malíře Edvarda Muncha. O jaký se bude jednat, ještě nechce muzeum s odkazem na dosud neuzavřenou smlouvu sdělit.

Návštěvnost soukromého muzea provozovaného Nadací Jana a Medy Mládkových je relativně vysoká, byť k ní jistě přispívá poloha instituce na turisticky exponovaném místě. Většina návštěvníků také do muzea přijde v letních měsících. Přesto je srovnatelná třeba s návštěvností Veletržního paláce, objektem Národní galerie, kam dlouhodobě přichází nejvíce diváků ze všech jejích expozic.

Poslední údaje o návštěvnosti Veletržního paláce uvádí výroční zpráva Národní galerie za rok 2014, kdy ho navštívilo téměř 144 tisíc lidí. Údaje za loňský rok NG ještě nemá, počítá ale se zvýšením návštěvnosti. V polovině roku 2014 do galerie nastoupil její současný ředitel Jiří Fajt a zvýšení návštěvnosti patřilo k úkolům, které si stanovil.

Muzeum Kampa pečuje mimo jiné o sbírky dvou velkých osobností dějin umění 20. století - průkopníka abstrakce Františka Kupky a sochaře Otto Gutfreunda. Spravuje také sbírku středoevropského umění druhé poloviny 20. století, která zahrnuje práce Jiřího Koláře, Karla Malicha, Stanislava Kolíbala či Karla Nepraše.

Zlatým hřebem expozice jsou Kupkova díla. Jejich kolekce nyní čítá na 250 děl. Jde především o práce na papíře - kresby a studie k pozdějším velkým plátnům, a také 12 obrazů. Ve sbírce nadace manželů Mládkových je jedna z prvních a zásadních Kupkových abstrakcí: Amorfa - Teplá chromatika z roku 1912. S ní související Amorfu - Dvoubarevnou fugu má ve svých sbírkách Národní galerie a vystavuje ji právě ve Veletržním paláci.

Autoři: ČTK, Metro.cz
zpět na článek