metro.cz

Na Pražském hradě hasiči dveře nevyrážejí, ale otevírají klikou, říká jejich velitel

  15:13
V nejkrásnější pražské hasičárně, v bývalém domě nejvyššího lovčího, sídlí Hasičský útvar ochrany Pražského hradu. Jejich velitel, plukovník Radek Stránský prozradil Metru hodně ze zákulisí.

Další 3 fotografie v galerii
Ze cvičení hasičů na Svatovítské katedrále. | foto: HZS, Jan KostíkMetro.cz

Je nějaký rozdíl mezi běžným a hradním hasičem?
Naši chlapci mají všechny povinnosti normálního hasiče. Máme běžný zásahový obvod, který končí v Suchdole, na hranicích Středočeského kraje, takže nás může potkat cokoliv.

Mají vaši muži speciální výcvik?
Budujeme tým, kde mají lidé určité specializace vzhledem k nebezpečím, která přicházejí. Vytváříme například chemickou službu. Budujeme taky určitou specializaci, která by se dala nazvat ochrana památek. Když to řeknu jednoduše – na Hradě hasiči dveře nevyrážejí, ale otevírají klikou. Zásah nesmí napáchat více škody než samotná mimořádná událost. Důležitá je i místní znalost. Všichni musí vědět, kde je Jízdárna, Obrazárna a co v ní najdou.

A co se týče vybavení – dosáhne váš žebřík až na střechu katedrály?
Máme třicetimetrový, který obsáhne vše potřebné. Loni jsme cvičili s padesátimetrovým a ten je využitelný jen na katedrále. Kdyby byl potřeba, můžeme ho povolat. Letos budeme dovybaveni technikou potřebnou pro provoz chemické služby, speciálním autem a přístroji.

Promotat se s hasičským vozem Hradem, Malou Stranou taky neumí každý.
Naším cílem je být na místě včas, ale zároveň musíme brát ohled na bezpečnost velkého množství turistů navštěvujících Hrad a okolí.

Kdy na Hradě naposledy hořelo?
V roce 1989 hořela střecha Belvederu. Pak došlo k profesionalizaci hradního sboru, v ­roce 1994 přišli na Hrad poprvé profesionální hasiči.

Od té doby nehořelo?
Hrad je hustě pokryt požární signalizací. Máme přehled, co kde začíná. Snažíme se díky ní i vlastním zkušenostem vyhodnotit nebezpečí včas.

Dovedete si představit, že by hořela třeba katedrála?
V katedrále jsou kostelní lavice, sochy, obrazy, tedy z našeho pohledu hořlavý materiál, mezi tím vším se manipuluje se svíčkami, tedy s otevřeným ohněm. Asi vás tedy nepřekvapí, že dovedu.

Existuje nějaký předpis, jak by se zachraňovaly korunovační klenoty?
Všechno má své interní pokyny. Je to památka číslo jedna, spolupracovala by Hradní stráž, hradní policie i my.

Když nehoří, co všechno řeší hasiči na Hradě?
Loni se odehrávala slavná obálková aféra, kdy chodily obálky s nebezpečným obsahem na Hrad, na Úřad vlády a ­ministerstva. Všechno to bylo v našem obvodu. To je příklad události, kde zasahujeme, i když zrovna nehoří. V ­tomto období olamujeme na Hradě rampouchy, třeba nad Obrazárnou ohrožovaly návštěvníky. Děláme i ty nejobyčejnější zásahy. Loni jsme měli například zákrok v Královské zahradě, proti sršnímu hnízdu.

Autor: Robert Oppelt
zpět na článek