metro.cz

Elektrické vozíky skupiny The Tap Tap rozpohybují loutky v Národním divadle

  14:36
Kulisy a loutky se rozhýbou elektrickými vozíky. Unikátní představení si připravuje skupina studentů a absolventů Jedličkova ústavu. O tom, jak to všechno vzniklo, se deník Metro zeptal Šimona Ornesta, kapelníka skupiny The Tap Tap.

Další 2 fotografie v galerii
Skupina The Tap Tap před Národním divedlem | foto: Archiv kapelyMetro.cz

Připravujete nové divadelní představení Nefňuka (aneb podivuhodná dobrodružství Kristla Špána na souši i na moři). Ale jste známí především jako hudebníci, co vás přivedlo k divadlu?
O knížce Jesus Betz jsem se dozvěděl zhruba před pěti lety od skvělého herce a komika Antonína Novotného. Náhodou jsem se s ním potkal na pivu a on mi vyprávěl, že podle téhle předlohy připravuje malé představení o klukovi, který se narodí bez rukou a nohou, prožije velká dobrodružství a najde lásku.

Antonín říkal, že bude hrát tátu, který si pořád stěžuje a lamentuje. Hlavní roli malého kluka pak bude hrát loutka, kterou mluví a ovládá také on. Tento úsporný model se mi hned zalíbil, ale hned nás také společně napadlo, že by bylo zajímavé do představení zapojit The Tap Tap jako kapelu lidí s handicapem.

Kdo přišel s nápadem rozpohybovat loutky pomocí elektrických invalidních vozíků?
Tento nápad vznikl při schůzce s naším výtvarníkem a grafikem Honzou Augustou. Rozhodli jsme se do představení začlenit právě pohyb kulis a loutek elektrickými vozíky všech členů Tap Tapu. Jedná se o silné stroje, které budou jejich majitelé obsluhovat stejně, jako když se na nich v běžném životě pohybují. Diváci tedy uvidí všechny členy kapely nejen jako muzikanty, ale současně jako herce drobnějších i větších rolí.

Proč Vám pomáhají a vyrábí kulisy v Pardubicích?
Scénografii pro nás připravuje Petr Matásek, který je skutečně jedním z největších machrů v tomto oboru. Bydlí v Pardubicích, a tak může na výrobu kulis osobně dohlížet. Vyvíjíme něco speciálního, co před námi ještě nikdo jiný nezkoušel. Kvůli tomu je výroba hodně složitá, ale také nesmírně finančně náročná. Dobrá zpráva je, že nás kdokoli může podpořit na hithitu.

O čem je nová hra?
Když to opravdu hodně shrnu, je to o tom, že prohrává jenom ten, kdo všechno vzdává předem. Víc nechci prozrazovat!

Premiéru máte 24. dubna v Národním divadle. Připraveno je osm repríz. Kde jinde vás mohou diváci vidět?
V programu Národního divadla se diváci dozví data pěti repríz, a to do září 2016. Hrajeme vždy od 19:00, aby Nefňuku mohly vidět i menší děti. Do Vánoc se pak v programu objeví ještě tři další reprízy, pro které nyní hledáme termíny. S představením chceme cestovat po celé ČR i do zahraničí. S tím ale také souvisí naše prosba o finanční podporu na HitHitu. Musíme totiž souběžně vyvinout a vyrobit i cestovní variantu představení Nefňuka.

Na co dalšího se mohou Vaši fanoušci těšit?
Letos chystáme zbrusu nové CD. Budou na něm už jen naše vlastní písničky od Xindla X, Honzy Kaliny, Tomáše Belka, Matěje Belka, Pavla Bělobrádka a dalších autorů, kteří s námi na přípravě nové desky pracují. Bude to opravdu velká pecka! Oslovilo nás vydavatelství Paseka a vypadá to, že se dočkáme i knížky o The Tap Tap.

Tradičně budeme slaňovat 7. 5. budeme Nuselský most na invalidních vozících, což je mimo jiné i jedna z odměn za podporu Nefňuky na Hithitu. Ten, kdo přispěje danou částku, si s námi bude moci slanit Nuselský most. Budeme pořádat utkání boxerů na vozíku, to vše v rámci 4. ročníku festivalu Pojď dál, jehož hudební část probíhá u budovy škol Jedličkova ústavu.

Před Vánocemi připravujeme velké Slavnostní zakončení tříleté sbírky na dostavbu Jedličkova ústavu. Momentálně se scházíme s architekty a intenzivně pracujeme na projektu stavby vzdělávacího centra STUDEO. Těšíme se, že už v roce 2017 začneme toto unikátní centrum i stavět.

Autor: Lucie Poštolková Metro.cz
zpět na článek