metro.cz

Vaření nebo hra s maňáskem, tak se děti v metropoli nejlépe učí angličtinu

  17:53
Pražské školky a kurzy už nabízejí výuku cizího jazyka poměrně běžně. Mohou se ale lišit ve výukových postupech. Většina jich ale sází na osobní přístup. Deník Metro měl možnost vyzkoušet jeden jazykový kurz na Kampě a jednu jazykovou školku na Vinohradech. Obě místa mají své specifické přístupy k výuce.
Každý kurz má svůj připravený scénář, ale opakují se i určité rituály.

Každý kurz má svůj připravený scénář, ale opakují se i určité rituály. | foto: Barbora Kvasničková (Speak&Do)Metro.cz

„Když respektujete děti a jejich potřeby, oni vám vše oplácejí,“ říká Barbora Kvasničková, zakladatelka jazykových kurzů Speak&Do. Deník Metro se za ní vypravil do malého domku Komunitního centra Kampa. Zde pořádá kurzy zážitkové angličtiny s prvky Montessori a Hejného matematiky pro děti od dvou do sedmi let. Ten pro nejmenší zavede děti do anglického prostředí na celé dopoledne, školkové děti tráví s angličtinou dvě odpolední hodiny. Když je pěkné počasí, chodí se učit ven do parku.

Každý kurz má svůj připravený scénář, ale opakují se i určité rituály. „Díky nim se děti cítí bezpečněji a víc se věnují tomu, co dělají,“ říká Kvasničková. Na každém kurzu je přítomen rodilý mluvčí.

Kurzy na Kampě kladou důraz na to, aby děti vnímaly jazyk všemi smysly a vše si formou hry „osahaly“. Lektoři si s nimi například vyrábějí různé předměty nebo společně připravují jednoduchá jídla. Díky osobnímu prožitku při běžné denní činnosti si žáčci lépe zapamatují slova a cizí jazyk se stává součástí jejich života.

Cizí jazyk už odmala

Cizí jazyk se ve školkách vyučuje permanentně nebo v rámci zájmového kroužku.

Chytrá sovička – soukromá česko-anglická školka sídlící na Chodově. Nabízí výuku třikrát týdně v anglickém jazyce.

Nessie – anglická mateřská škola, sídlí na Smíchově. Pro děti od 2 do 6 let s různou

úrovní angličtiny.

Školka Želvička – mateřská škola pro děti od 1 roku do 6 let. Nabízí výuku jazyka jako jeden ze zájmových kroužků.

Semínko – soukromá ekologická školka s asistenty ze zahraničí hovořícími s dětmi

i učiteli anglicky a španělsky.

Barbora Kvasničková nám také ukázala, že když lektor mluví s dětmi například pomocí loutky, jeho žáčci ztrácejí ostych a on s nimi lépe naváže kontakt. Nemluví totiž oni, ale mluví prostřednictvím dané loutky. Také díky ní lépe vnímají řečená slova a lépe si je uloží do paměti. Podle ní je důležité děti do mluvení nenutit, ale motivovat je k poslechu. Kvasničková brzy otevře další kurzy na Letné. Nabízí i hlídání dětí v angličtině a španělštině. V létě pořádá dětské tábory.

Deník Metro také mluvil s Martinou Přenosilovou, zakladatelkou prestižní jazykové školy Beehive sídlící na Vinohradech. Tato anglicko-česká škola je založena na základě vzdělávacího systému v Británii. Nabízí vzdělání od školky až po maturitu. Podle Přenosilové se od ostatních liší v tom, že se děti v anglickém prostředí pohybují celý den. Angličtinu se od počátku učí aktivně používat v běžných denních situacích.

„Kromě obvyklé komunikace používáme systematickou výuku akademické angličtiny, která je využívána ve školkách v Británii,“ popisuje zakladatelka školy výhodu výuky. Na škole vyučuje stabilní tým jak českých učitelů, tak rodilých mluvčích. „Děti se učí hrou a prožitkem, ale i pomocí nejmodernějších technologií a výukových metod,“ říká Přenosilová.

Autor: Jan Koubek Metro.cz
zpět na článek