metro.cz

Hrobku továrníka navrhli slavní architekti, teď se památka dočkala opravy

  15:01
Zapomenutá a poničená hrobka chátrala desítky let stranou zájmu odborníků i laiků. Propadla kopule, rez poničil kovové prvky, do krypty zatékalo. Přitom Waldekova hrobka je skutečným klenotem Olšanský hřbitovů v Praze. Teprve oprava za 1,6 milionu korun jí vrátila ztracený lesk.
Opravená Waldekova hrobka na Olšanských hřbitovech

Opravená Waldekova hrobka na Olšanských hřbitovech | foto: SPHMetro.cz

K nejkrásnějším stavbám každého města bývalé rakousko-uherské monarchie patří divadlo od vídeňských architektů Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera. Za 43 let své spolupráce navrhli více než 200 staveb. Kromě divadel pro Karlovy Vary, Brno, Jablonec i Liberec stojí také za návrhem kolonády a­ Grandhotelu Pupp pro Karlovy Vary.

Praha se ale vedle divadla, dnešní Státní opery, může pochlubit něčím dalším a naprosto výjimečným.

Pro továrníka Františka Waldeka postavili architekti na Olšanských hřbitovech hrobku, jednu z největších a asi i nejkrásnějších tamních staveb. „Hrobka je podle původních plánů datována do roku 1895,“ řekl ředitel Správy pražských hřbitovů Martin Červený.

Že na stavbě továrník nešetřil, potvrzuje i to, že pod kopulí otevřené hrobky stojí socha anděla od Caspara von Zumbusche, sochaře, jehož díla zdobí náměstí ve Vídni nebo Mnichově. Je autorem třeba monumentální vídeňské sochy Marie Terezie nebo sochy maršála Radeckého na stejnojmenném náměstí.

Návštěvníci sedmého oddělení hřbitova mohou teď stavbu obdivovat v téměř původní kráse. V ­sobotu byly na místo osazeny zrestaurované kovářské prvky. „Nyní zbývá osazení replik erbů a zahradnická úprava. Věřím, že do konce dubna bude hotovo,“ dodal Červený.

Právě Správa pražských hřbitovů byla iniciátorem opravy. Na rekonstrukci za 1,6 milionu přispělo i ministerstvo kultury. Hrobku střeží nonstop kamera.

Autor: Robert Oppelt
zpět na článek