metro.cz

Zajímavou minulost Břevnova přibližuje výstava v muzeu hlavního města

  17:20
Břevnov – ve stínu kláštera, Hradčanům na dohled, to je název výstavy, kterou Muzeum hlavního města Prahy ukazuje nejzajímavější místa a momenty v životě někdejšího pražského předměstí. Expozice je otevřena až do 30. října.
Břevnovský klášter a okolí kolem roku 1950.

Břevnovský klášter a okolí kolem roku 1950. | foto: Muzeum hlavního města Prahy, foto Stanislav Novák, sbírka Jany NovákovéMetro.cz

„Výstava zachycuje dějiny místa do poloviny 20. století, s vybranými tematickými přesahy až do 80. let 20. století. Návštěvník má možnost seznámit se s historií této významné lokality, rozkládající se na území a v blízkosti nejstaršího mužského benediktinského kláštera v Čechách,“ uvedla vedoucí oddělení prezentace muzea Olga Šámalová

Původní osídlení této oblasti tvořily vesnice Břevnov (později Velký Břevnov), Malý Břevnov (Břevnovek) a Tejnka, které se spolu s několika usedlostmi nacházela podél Bělohorské silnice vedoucí z Prahy do západních Čech.

Ke konci 19. století se začal postupně měnit venkovský charakter tohoto bývalého předměstí, které se vyvíjelo do té doby stranou průmyslového rozvoje, tak typického pro ostatní pražská předměstí ‒ jako například Smíchov, Libeň či Žižkov.

Doprovodný program

V rámci výstavy v hlavní budově muzea Na Poříčí 52 v Praze 8 se uskuteční doprovodné programy.

Vycházka

  • 22. 6. Břevnovský klášter - Sraz v 16 hodin u vchodu do konventu.

Přednášky s promítáním

Začátek vždy v 17 hodin, přednáškový sál hlavní budovy muzea, Na Poříčí 52, Praha 8.

  • 25. 5. Zmizelý Břevnov
  • 26. 5. Vzpomínky na Břevnov
  • 9. 6. Poutní cesta z Prahy do Hájku
  • 23. 6. Soumrak a zánik Velkého Břevnova

Přibývaly domy městského i maloměstského charakteru. V roce 1907 byl Břevnov u příležitosti oficiální pražské návštěvy císaře Františka Josefa I. povýšen na město a v roce 1922 se stal součástí Velké Prahy.

„Výstava formou pomyslné procházky po zákoutích starého Břevnova představí nejen jeho zmizelou tvář v podobě zaniklých staveb a lokalit, ale přiblíží i běžný život tehdejších obyvatel. Pozornost je věnována místním spolkům, sportu, kulturním událostem, živnostem, ale také například lomům, pískovnám a cihelnám, které tu byly v minulosti hojně zastoupeny. Dobový obrazový materiál doplňují unikátní trojrozměrné předměty,“ doplnila Šámalová.

Nejcennějším exponátem výstavy je bezesporu relikviář, pocházející ze 7. až 8. století, který podle tradice věnoval Břevnovskému klášteru jeho zakladatel svatý Vojtěch, nebo fragment gotické dlažby z jižního ramene ambitu kláštera ze 14. století.

Autor: Metro.cz
zpět na článek