metro.cz

Císař má narozeniny. Na Hradě i­ v ­podhradí ho připomene řada akcí

  8:49
Buď si Otce vlasti po tomto víkendu zamilujete, nebo už o něm dlouho nebudete chtít nic slyšet. Ale jedno je jisté. Určitě se mu nevyhnete.
Karel IV. | foto: MAFRA

Na zítřek připadá sedmisté výročí narození Karla IV., a ­ i když máte správně pocit, že oslavy probíhají už od dubna, naplno vypuknou až teď. A přiznejme si, že do konce roku se Karla IV. nezbavíme.

Akce a výstavy

Akce věnované Karlu IV. najdete na Hradě, v muzeích, galeriích, ale i na univerzitě nesoucí jeho jméno.

  • Korunovační klenoty budou vystaveny ve Vladislavském sále na Pražském hradě dva týdny, od této neděle do 29. května, denně od 9 do 17 hodin.
  • Doprovodným programem bude na Hradě řada výstav věnovaných aspektům Karlovy vlády – Žezlo a koruna, Koruna království, Koruna Matky měst, Koruna na dlani a Koruna bez krále. www.hrad.cz
  • Prague City Tourism připravil na tento víkend bezplatné vycházky po Praze doby karolínské. Během procházky se lidé dozvědí, jak výrazně se metropole změnila v době vlády Karla IV. Koná se v sobotu a v neděli v 11, 13, 14 a 15 hodin se začátkem na Staroměstské radnici. www.karlovapraha.cz
  • Česko-bavorská zemská výstava Císař Karel IV. 1316–2016 představí v Praze i v Norimberku mimořádný výběr památek kultury a umění jeho doby. Výstava se koná ve Valdštejnské jízdárně od 15. května do 25.­září, pak se přesune do Norimberka. www.ngprague.cz
  • Funkční repliky velkých středověkých strojů – jeřábu a beranidla – stojí před Národním technickým muzeem a lákají k­ návštěvě výstavy Civitas Carolina aneb stavitelství doby Karla IV. www.ntm.cz
  • Dětští návštěvníci se mohou seznámit s dobou Karla IV. skutečně zblízka 21. května na dětském dnu v Karolinu. Čeká je bohatý program např. v podobě dobových šermířských a tanečních vystoupení.www.karel700.cuni.cz

Odpoledne zarachotilo sedm klíčů v zámcích korunní komory v katedrále a po třech letech z ní budou vyjmuty korunovační klenoty. Ještě než si korunu, žezlo a jablko začnou v neděli prohlížet návštěvníci ve Vladislavském sále Pražského hradu, budou se jim moci obdivovat účastníci slavnostní mše, která se bude konat zítra ve svatovítské katedrále. Před mší je tam přenesou přes nádvoří vojáci Hradní stráže.

Koruna bude vystavena na podušce po dobu mše jako symbol české státnosti, což se stane v éře samostatné republiky poprvé. Na mši jsou podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka pozváni ústavní činitelé, stejně jako veřejnost, až do naplnění kapacity chrámu.

Klenoty budou vystaveny ve Vladislavském sále dva týdny, od neděle 15. do 29. května, denně od 9 do 17 hodin. Správa tradičně očekává velký nápor návštěvníků. Přístup do Vladislavského sálu bude obvyklým způsobem z jižních zahrad a přes Býčí schodiště. „Vzhledem k tomu, že výstava korunovačních klenotů je bezplatná, nebude možná rezervace času a data návštěvy,“ upřesňuje mluvčí Správy Pražského hradu David Šebek.

Pokud se na Hrad chystáte, zkuste letos i některý z doprovodných programů a sedmi výstav, které panovníkovo výročí na Hradě připomínají.

Rušno bude i v podhradí. Odrazuje-li vás fronta na korunu, zkuste výstavu ve Valdštejnské jízdárně, kde v­ neděli začíná velká Česko-bavorská výstava Císař Karel IV. 1316–2016. Zcela výjimečně a­ na pouhý týden bude díky ní v Praze vystavena třeba Zlatá bula císaře Karla IV. z roku 1356, hlavní zákoník platný až do konce říše v roce 1806. Pořadatelé z Národní galerie slibují na 200 vzácných exponátů, většina z ­nich bude vystavena v Česku poprvé.

Do dnešní doby se nedochovalo mnoho osobních předmětů Karla IV. Výstava ukáže fragmenty císařova pohřebního roucha nebo rukavici, která byla podle legendy zanechána hornofalckému městu Neustadt.

Po 667 letech bude v ­Česku i koruna, kterou se Karel IV. dal korunovat v Cáchách římským králem.

Karel je Pražan. Ale nikdo neví, kde se narodil

  • Na tom, že se princ Václav, pozdější císař a král Karel IV. narodil 14. května 1316, se historici shodnou. Stejně jako ­na tom, že byl Pražan. Na čem se ale už nedohodnou, je to, kde se narodil.
  • Z kroniky Petra Žitavského víme, že Karel se narodil čtyřiadvacetileté královně Elišce mezi čtvrtou a­ zhruba půl šestou ráno někde na Starém Městě. Stalo se tak pravděpodobně v domě U­ Štupartů, nedaleko kostela a kláštera svatého Jakuba, ale spekuluje se i­ o ­dalších domech. Pražský hrad byl v té době po požáru ještě zchátralý a neobyvatelný, ale 30. května hostila předchůdkyně dnešní katedrály slavné křtiny. V ­dětství si princ Prahy moc neužil, většinu času trávil na Křivoklátě a později u příbuzných ve Francii, kde při biřmování získal jméno Karel.
Autor: Robert Oppelt
zpět na článek