metro.cz

Riziko žloutenky v létě roste kvůli turistům, říká hlavní hygienička

  8:48
Praha má oproti Moravě štěstí. Zatímco v Brně zaznamenali od začátku roku rekordních 136 případů nakažení žloutenkou, Pražanů za stejné období onemocnělo pouze sedm. Podle nové hlavní hygieničky pro Česko Evy Gottvaldové se toto číslo výrazně nezměnilo ani přes léto, kdy se této zákeřné nemoci daří nejvíce.
Hlavní hygienička pro Česko Eva Gottvaldová | foto: Ministerstvo zdravotnictvíMetro.cz

„V letním období Prahu, ale i řadu dalších míst Česka navštěvuje maximum turistů a riziko přenosu narůstá,“ říká hygienička Gottvaldová.

Mají se Pražané po vzoru brněnské epidemie obávat žloutenky?
Situace v Praze je klidná. Bylo zaznamenáno pouze několik případů. Žloutenka je primárně nemocí špinavých rukou, na jejím šíření se podílí kontakt rukou s ústy. Pokud se pohybujete v místech, kde se vyskytuje hodně lidí, jako jsou prostředky hromadné dopravy, obchodní, sportovní či kulturní centra, je třeba dodržovat zásady osobní hygieny a důkladně si mýt ruce zejména před jídlem či po užití toalety. Čím déle a častěji se v těchto místech pohybujeme, tím bychom měli být důslednější. Toto základní pravidlo nabývá na větším významu právě v letním období, kdy Prahu, ale i řadu dalších míst u nás navštěvuje maximum turistů a riziko přenosu narůstá.

Jste ve funkci teprve krátce. Jakým nejpalčivějším problémem se nyní zabýváte?
Škála otázek, kterými se hygiena zabývá, je velmi široká, a tak záleží i na úhlu pohledu. Jedním z mých prioritních témat jsou infekční onemocnění a s nimi spojená aktualizace koncepce prevence nákazy HIV/AIDS s důrazem na rizikové skupiny populace a preventivní programy.

Je z hlediska hluku škodlivější spíše noční podnik či hlasitá rychlostní silnice?
Ucelený přehled o situaci lze získat z veřejně dostupné strategické hlukové mapy, která je volně přístupná na portálu životního prostředí hlavního města. Škodlivé je dlouhodobé vystavení nadlimitnímu hluku. Jednorázová hudební produkce, či jiná akce kulturního charakteru může být sice v daný moment vnímána jako obtěžující, negativní účinky na zdraví však nemá.

V loňském roce se v Praze přemnožila zdraví nebezpečná bakterie legionella. Jak jsme na tom letos?
Onemocnění legionelózou není z pohledu frekvence výskytu v ČR raritní. Tato bakterie je běžně přítomná ve vodních plochách, což neovlivníme. Stejně jako v předcházejících letech jsme i letos zaznamenali několik desítek případů. Pokud se bakterie vyskytne i ve vodovodním řadu, nástroje k obraně máme. Je také třeba udržovat rozvody vody v dobrém technickém stavu a omezit množství „hluchých míst“ rozvodů.

Jakou kvalitu vody zaznamenáváte letos na pražských koupalištích? Je letošek nějak specifický?
Průběh letošní rekreační sezóny se od předchozích let příliš neliší. V Praze jsou sledována celkem čtyři přírodní koupaliště, tedy Šeberák, Motol, Džbán a Hostivař, dále bazén s přírodním způsobem čištění vody v Praze 5 Radotíně Biotop a betonová nádrž Divoká Šárka. Aktuální informace o koupacích vodách lze obecně najít na webu pražské hygienické stanice.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek