metro.cz

Zažijte atentát na Heydricha, láká aplikace na procházku po Praze

  8:42
Stačí chytrý telefon, chuť na procházku a každý se může pustit do hry Operace Anthropoid, která vychází z geocachingu. Dějepisnou procházkou po Praze 8 ho provede rotmistr Jan Kubiš.

Další 3 fotografie v galerii
Vše začíná animovaným trailerem, který vás uvede do hry. | foto: Geofun.cz

Aby se hra spustila, je třeba vyrazit na Ďáblický hřbitov. „Zde jsou špioni Gabčík a Kubiš pohřbeni,“ připomíná Vít Pechanec, projektový manažer Geofunu.

Rotmistr Jan Kubiš a Jozef Gabčík 27. května 1942 provedli atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. Právě tato sebevražedná mise českých špionů je námětem mobilní hry. Hráči se díky Geofunu dozvědí, jak se atentát připravoval a jak probíhal. A také třeba to, jak daleko jel Kubiš na kole, když prchal od místa činu, a kdo atentátníkům pomáhal navzdory velkému nebezpečí od gestapa.

Součástí hry Operace Anthropoid je kromě historického příběhu také plnění úkolů a luštění šifer.

„Pokud nejste moc silní v dějepisu, tak to vůbec nevadí. Sice vám budou za špatnou odpověď strženy body, ale do cíle se dostanete,“ slibuje Pechanec.

Hra mimo jiné také obsahuje atraktivní animace a umožňuje díky virtuální realitě zobrazit původní Mercedes-Benz W142, kterým Heydrich projížděl přes pražské Kobylisy až na osudné místo atentátu.

V Praze je možné hrát hned několik mobilních her

● Pro malé i velké je určena hra Malou Stranou za princeznou. Start hry je u Valdštejnského paláce.

● Není sametová jako Sametová aneb Odkryj s námi události 17. listopadu 1989. Takový je popis hry s příznačným názvem Sametová Praha. Pokud si ji chcete zahrát, zajděte si k pomníku 17. listopadu na Národní třídě.

● „Vltava je řeka ofenzivní a několikrát zkusila dobýt i Karlův most. Jak vidíš, nedobyla, ale párkrát skutečně nebyla daleko...“ láká hra s názvem Karlův most versus Vltava.

● U levého křídla Průmyslového paláce na Holešovickém výstavišti začíná hra Něco (ne) málo o Výstavišti.

● Výše zmíněné hry zaberou hráči většinou jen 20 až 30 minut. O něco delší jsou pak hry Byla vila bratří Čapků vyloupena?, Expedice Malešice, Kazatelův učeň a Najdi tambora - Praha-Štěrboholy 1757.

● Procházka s hrou Operace Anthropoid trvá nejdéle. Zabere zhruba 150 minut.

Špionážní námět se autorům aplikace natolik zalíbil, že podle událostí kolem operace Anthropoid připraví v budoucnu také další část hry, která se bude odehrávat v centru Prahy kolem kostela sv. Cyrila a Metoděje, u Petschkova paláce nebo také kolem paláce Bati na Václavském náměstí.

Operace Anthropoid je vhodná pro dospělé i rodiny s dětmi. Je dostupná nejen v české, ale také anglické jazykové mutaci a pro samotné hraní není třeba internetové připojení.

Jak se hraje Geofun

Geofun je mobilní aplikace pro chytré telefony a tablety, která hráče provede soutěžní formou po nejzajímavějších místech v regionu. Hra vychází z populárního geocachingu.

Hráči tedy musí chodit na různá místa podle zadání. Hráč objevuje nová místa, poslouchá pověsti, prohlédne si zapomenuté fotografie či různá videa. Během hry plní pestré úkoly, odpovídá na otázky či luští šifry.

Hráč zná jen přibližný čas trvání hry, nutné pomůcky a místo startu hry.

Autor: Marek Hýř Metro.cz
zpět na článek