metro.cz

Nejnavštěvovanější je náhrobek děvčátka, jež plní přání, říká šéfová spolku

  8:53
Dušičky, svátek zemřelých, si lze letos připomenout i jinak, třeba návštěvou výstavy o Malostranském hřbitově v galerii Portheimka. Byla uspořádána u příležitosti jeho nedávné rekonstrukce a znovuotevření. „Představujeme ho jako místo stále živé,“ říká Alena Lehnerová, předsedkyně Spolku Malostranský hřbitov.
Malostranský hřbitov | foto: malostranskyhrbitov.cz - Ivo Řehák

Hřbitov byl dlouho opuštěný, proč?
Chátral již od doby ukončení pohřbívání, od roku 1884. Opakovaně se stal terčem vandalů, uvažovalo se dokonce o parcelaci pozemků. Na přelomu tisíciletí byl hřbitov z bezpečnostních důvodů uzavřen, teď po rozsáhlé obnově se opět otevírá. Od června je možné hřbitov navštívit v běžné otevírací době pražských pohřebišť. V dalších etapě se připravuje oprava a restaurování náhrobků, třeba dominanty hřbitova - náhrobku biskupa Leopolda Thuna-Hohensteina.

Výstava

Příběh zapomenuté pražské památky představuje nová výstava o Malostranském hřbitově.

Otevřena je do 27. listopadu v Galerii Portheimka, denně kromě pondělí od 13 do 18 hodin, vstupné je 60 Kč.

Má smysl podobná místa zachraňovat, vždyť se tam už 130 let nepohřbívá...
Je to jedinečná památka nejen svou atmosférou, ale též jej můžeme označit za sochařskou galerii pod širým nebem. Místo svého posledního odpočinku zde nalezlo množství význačných pražských osobností své doby - malíři, hudebníci, stavitelé, třeba slavní Dientzenhoferové, podnikatelé, například předkové prezidenta Havla, rektoři univerzity nebo členové císařského dvora a mnozí další.

Malostranský hřbitov

● Památkový areál se rozkládá u Plzeňské ulice na rozhraní Smíchova a Košíř.

● Původně byl založený jako morový při epidemii v roce 1680. Jako hřbitov pro Malou Stranu sloužil v letech 1787 – 1884.

● Místo údajně inspirovalo Jana Nerudu při psaní sbírky básní Hřbitovní kvítí.

● Je zde pohřbena řada osobností 18. a zejména 19. století. Autory náhrobků jsou přední čeští sochaři, třeba bratři Maxové, V. Práchner.

Co na hřbitově návštěvníci uvidí? Proč ho navštívit?
Nejnavštěvovanějším náhrobkem je náhrobek malého děvčátka - Svaté holčičky. Odnepaměti za ní přicházejí zejména děti, které zde nechávají malé papírky se svými přáními s nadějí, že jim je holčička pomůže splnit.

Lidé se hřbitovům spíše vyhýbají, co přivedlo vás k angažování se ve spolku pro záchranu tohoto místa?
Jako zdravotní sestra v motolské nemocnici jsem velice často jezdila kolem hřbitova, na němž mne velmi zaujal majestátní náhrobek biskupa Thuna. Když jsem se pak dozvěděla, že na hřbitově leží i hostitelé Mozarta, jehož hudbu miluji, bylo mé další směřování jasné.

Autor: Robert Oppelt
zpět na článek