metro.cz

Ze starého koloniálu je kavárna, brána do nových Buďánek

  12:40
Odepsaná památka po opravě slouží místním. Symbolický přípitek otevřel kavárnu s komunitním centrem, obnovený dům památkově chráněné kolonie Buďánka. „Otevíráme první zrekonstruovaný objekt. Sám jsem tomu před rokem nevěřil,“ říká Martin Dvořák ze spolku usilujícího o záchranu Buďánek.
První opravený objekt z bývalé osady Buďánka. | foto: Praha 5Metro.cz

Od příštího týdne tu bude pravidelně fungovat kavárna a nad ní ve společenské místnosti spolkové aktivity, třeba kurzy malování nebo pilates.

„Přicházejí lidé z okolí a ptají se, co se tu děje, nebo rovnou chtějí uspořádat akci,“ popisuje Dvořák.

Bývalý koloniál je ale jen jedním ze zhruba čtrnácti objektů, které do kolonie patří.

„Chceme dotáhnout opravu celé kolonie až do konce,“ slibuje Dvořák. Zatímco šest objektů stojí a díky pokračující rekonstrukci mají střechu, zbývající osmička jsou jen ruiny či základy. Radnice Prahy 5 teď dá připravit takzvaný masterplán. „Vypíšeme soutěž a vybereme architektonickou kancelář, která řekne, co a jak dál,“ popisuje radní Prahy 5 Pavel Richter.

Na místech objektů, které už nejde zachránit, dostanou šanci architekti.

„Nechceme stavět repliky, chceme dát prostor soudobé architektuře,“ dodává Richter.

S tím souhlasí i památkáři, stavby na Buďánkách vznikly jako nouzové domy pro dělníky, nemají žádnou uměleckou hodnotu, tu má jen atmosféra celého místa. Vzniknout zde mohou jak ateliéry pro umělce, místa sloužící kultuře a setkávání, tak třeba startovací nebo sociální byty. Jednotlivé objekty si podle plánů radnice i spolku měly postavit přímo subjekty, které v nich pak budou něco provozovat.

Buďánka jsou původní dělnická kolonie, jež je pozůstatkem toho, jak žili dělníci na Smíchově v 19. století. Od roku 1991 jsou proto prohlášena památkovou zónou. V 80. letech minulého století odtud odešla většina obyvatel, na místě kolonie mělo vyrůst obří zdravotní středisko.

Pokusů o revitalizaci osady bylo v minulosti několik, žádný ale nebyl uskutečněn. Naopak, v roce 2004 dala městská část Praha 5 polovinu domů zbourat.

Autor: Robert Oppelt
zpět na článek