metro.cz

Bruslaři netrénují jen na ledě, říkají trenérky z Nikolajky

  14:35
„Do kolen!“ „Hlídej si ruce!“ Opakující se pokyny trenérů protínají ledový vzduch na zimním stadionu Nikolajka. Zde trénují krasobruslaři klubu KK Stadion Praha. Přidat se k nim lze až pětkrát týdně.
„Nechceme strašit, ale hlavně v mladším věku dětí je důležitá spolupráce...

„Nechceme strašit, ale hlavně v mladším věku dětí je důležitá spolupráce rodiny. Děti na tréninky musí někdo vozit, o víkendu bývají závody,“ shodují se místní trenérky. | foto: KK Stadion PrahaMetro.cz

„Hlavně tam napište, že trénujeme odpoledne. Pořád přežívá názor, že krasobruslařské tréninky jsou brzy ráno, což mnohé vyděsí nebo i odradí,“ zdůrazňují deníku Metro se smíchem místní trenérky.

KK Stadion Praha

  • Legendární stadion Nikolajka se nachází v Praze 5.
  • Na hodiny bruslení sem kvůli zlepšení techniky mohou docházet i hokejisté.
  • Více informací najdete na www.kkstadionpraha.cz

Podobné pokyny se ozývají i zpoza zavřených dveří.

„Bruslaři trénují skoky i další prvky i na suchu v tělocvičně,“ říká mi moje průvodkyně Michaela Kaňáková, předsedkyně klubu. Součástí přípravy jsou i baletní lekce.

„I moje dcera vyrostla u ledu, původně jsem ji sem přihlásila jako malou, protože jsme bydleli blízko. Pak jsme se přestěhovali, ale ona pořád chtěla chodit. Má tu spoustu kamarádek,“ říká Kaňáková.

Krasobruslařská sezona je od září do června.

„Moje dcera to taky miluje, po konci sezony se už těší na letní soustředění. To máme v srpnu. Čtrnáct dní se děti chystají na další sezonu. Trénují od rána do večera,“ shrnuje hospodář klubu Jiří Michálek.

„Ale jako u každého sportu je důležité, aby to hlavně bavilo samotné děti,“ zdůrazňují trenérky a dodávají: „Dá jim to i mnohé dobrého do života. Třeba to, že když něčeho chtějí dosáhnout, musí se o to přičinit, že musí plnit dané povinnosti.“

Na co se mají rodiče připravit, pokud dají děti na krasobruslení? „Nechceme strašit, ale hlavně v mladším věku dětí je důležitá spolupráce rodiny. Děti na tréninky musí někdo vozit, o víkendu bývají závody,“ shodují se místní trenérky.

Děti tu začínají bruslit v předškolním věku ve Školičce bruslení.

„Pracovně tomu říkáme líheň. Tyto děti učíme úplné základy bruslení. Pak postupně přechází k trenérům,“ vysvětluje mi Michaela Kaňáková.

„Malé děti můžou po sobě brusle dědit, ty větší závodníci už ne, protože je dopady ze skoků odrovnají. Z toho se odvíjí i ceny. Starší brusle se dají pořídit za pár stovek, ty nové už stojí v řádu tisíců,“ dodává.

K nákladům na sport je třeba připočíst i hodiny na ledě, jedna stojí asi 200 korun. Později pak i šaty, startovné na závodech a ubytování během nich.

„V Česku je i skvělý projekt Bruslička, kde jsou trochu snížená výkonnostní kritéria oproti běžným soutěžím z kalendáře Českého krasobruslařského svazu. To je naprosto super, protože i bruslaři, kteří by končili na konci startovního pole, si díky tomu sport i závody víc užívají, protože jsou nahoře a dostanou třeba diplom nebo ceny,“ dodávají trenérky.

Nábor nových členů probíhá každé pondělí a středu od 13.55 hodin a čtvrtek ve 14.45 hodin.

Autor: Iveta Benáková Metro.cz
zpět na článek