metro.cz

Připomenou arconauty. Slavná Kafkova kavárna už není jen vzpomínka

  13:46
Donedávna nevábný průchod u Masarykova nádraží, na rohu Dlážděné a Hybernské, se změnil k nepoznání. Místo nevábných čmáranic sprejerů tu teď obraz spisovatele Franze Kafky připomíná kavárnu Arco. Pozapomenuté místo, kde se scházeli nejslavnější pražští literáti německého jazyka.
Slavná Kafkova kavárna Arco není už jen vzpomínka. | foto: Robert Oppelt, Metro.cz

Vývěsní štít na fasádě domu sice zůstal, ale dovnitř se fanoušci Kafky, Kische nebo Werfla nedostanou. Patří ministerstvu vnitra a slouží jako jídelna. To vyšlo vstříc iniciativě několika spolků a slavné místo důstojně připomenulo.

„Výklady kavárny teď evokují dobu, kdy se tu scházeli spisovatelé,“ řekl náměstek ministra vnitra Jiří Zmatlík. Kromě černobílých přelepů z fotografií interiérů připomenou slavné hosty i infopanely v několika jazycích. „Pohráváme si s myšlenkou, jak sem vrátit ducha kavárny a do budoucna i literaturu,“ dodal Zmatlík.

Kavárna byla založena v roce 1907. Její interiér byl navržen slavným architektem Janem Kotěrou. Postupně se tu začali scházet pražští německy mluvící autoři – své verše tu recitoval Franz Werfl, dobrodružné příběhy vyprávěl novinář Egon Ervín Kisch a mezi přátele zašel i uzavřený Franz Kafka. Podle její kavárny se společnosti začalo říkat arconauti.

Kouzlo slavné kavárny bylo prý v tom, že se tu nescházeli jen spisovatelé. Sedávali tu obchodníci z plodinové burzy, mystici, malíři – pamětníci vzpomínají i na malíře Maxe Švabinského, který kavárnu navštěvoval ve společnosti půvabných modelek.

Autor: Robert Oppelt
zpět na článek