metro.cz

Památek je málo. Poslední poválečná přibyla před deseti lety, říká historik architektury

  5:37
V těchto dnech uplynulo deset let od vyhlášení poslední památky poválečné architektury. „V Praze byl za památku naposledy prohlášen před deseti lety Obchodní dům Máj,“ řekl historik architektury profesor Rostislav Švácha.
Rostislav Švácha | foto: KZSPMetro.cz

Transgas

Budova vyrostla na místě domů zničených při bojích o rozhlas v roce 1945. Podle plánů měla být první stavbou na nové magistrále, hlavní severojižní třídě města, která by se napojila na Nuselský most a jíž by padlo za oběť několik bloků vinohradských domů. Inspirací pro ni byl západní směr brutalismu a technicismu.

Odborníci bojují za pražský Transgas. Investor ho chce zbourat, více zde.

Transgas

Kolik je v hlavním městě památek z téhle doby?
Celkem je v hlavním městě dvanáct staveb z doby po roce 1945, které ochranu požívají. V Česku to není lepší, vcelé zemi jsou jich ale jen asi dvě desítky.

Které stavby z této doby by si ochranu zasloužily?
Určitě stavby Karla Pragera nebo manželů Machoninových. A pokud chcete konkrétní případy, pak třeba Nová scéna Národního divadla, DBK na Budějovické, určitě Obchodní dům Kotva.

Staveb, které by si zasloužily ochranu, dramaticky ubývá.

Proč je chránit?
Z hlediska zahraničního zájmu byla zmiňovaná etapa československé architektury nejúspěšnější. Televizní věž na Ještědu a budovy čs. velvyslanectví v Londýně dostaly významné mezinárodní ceny, jichž se žádný jiný český architekt nedočkal – ani potom, ale ani předtím.

Autor: Robert Oppelt
zpět na článek