metro.cz

Nejen Pražany vylekaly sirény za mrtvého hasiče

  14:29
Telefonáty dnes zahltily tísňové linky strážníků i policistů. Tohle nebyla klasická zkouška sirén. Jak se v nich vyznat?
Pohřeb hasiče Jana Odermatta, který zemřel při zásahu ve Zvoli. (23. února 2017)

Pohřeb hasiče Jana Odermatta, který zemřel při zásahu ve Zvoli. (23. února 2017) | foto:  Michal Šula, MAFRA

První středa v měsíci je známá tím, že se přesně v poledne rozhučí sirény. Varovnému táhlému zvuku předchází upozornění, že se jedná o zkoušku. Dnes je čtvrtek a siréna se rozezněla krátce před desátou hodinou. To vyděsilo mnohé obyvatele Prahy i mimo ni. Většinou totiž lidé neví, že pouze kolísavý tón oznamuje nebezpečí.

„Během hodiny jsme vyřídili více než stovku hovorů. Mohu potvrdit, že jsme uklidňovali vystrašené lidi, že je vše v pořádku, i když není první středa v měsíci,“ sdělila pro Metro.cz k tísňové lince 156 mluvčí strážníků Irena Seifertová.

Mluvčí republikové policie Andrea Zoulová zmínila, že jen v Praze zaznamenali čtyři desítky telefonátů. „Sirény se však ozývaly i ve Středních Čechách a mohu potvrdit další telefonáty z celé země,“ podotkla. Několik telefonátů, co se vlastně děje, zaznamenali od svých blízkých i někteří členové redakce deníku Metro.

„Lidé se mohli o uctění památky dozvědět předem z médií, aby nedošlo k nepokojům,“ tvrdí mluvčí policejního prezidia Eva Kropáčová, pod které spadá linka 158. Jenže ne všichni s tím souhlasí.

„Uctít památku zesnulého hasiče lze určitě lépe a vhodněji, nežli tím, že použijete neohlášeně varovnou sirénu,“ domnívá se účastník jedné z mnoha diskuzí na internetu na toto téma, s nímž se další shodují. Další lidé siréně nepřikládají důležitost a vyjadřují respekt památce zemřelého hasiče, který sloužil v pražském Radotíně od roku 1993.

Uctění památky hasiče Jana Odermatta

  • Hasič se smrtelně zranil 14. února při požáru lakovny v obci Zvole, dnes, v den jeho pohřbu se rozezněly sirény v Praze i celém Středočeském kraji.
  • V 9 hodin a 55 minut se sirény rozezněly na 140 sekund. Jednalo se o dlouhý nepřerušovaný tón, zvuku nepředcházelo žádné upozornění či doprovodný text.
  • Od 1. listopadu 2001 existuje v Česku jediný signál, který varuje před hrozícím nebezpečím. Je to 140 vteřin trvající kolísavý tón. Více na Varujemevas.cz
Autor: Jan David Metro.cz
zpět na článek