metro.cz

Krvaví sloni na Barranďáku. Pražský most připomíná pytláky

  5:08
Je to brutální. Tak pozor, jestli zrovna svačíte. Při prohlížení sloních graffiti zachycených mobilem na Barrandovském mostě v Praze vás může přejít chuť. Obrazy připomínají slavného keňského slona jménem Satao, který padl za oběť hamižným pytlákům.
Slon na Barrandovském mostě

Slon na Barrandovském mostě | foto: Jan David, Metro.cz

KOMENTUJTE pod článkem, co si o vzhledu posprejovaného mostu myslíte vy.

Po tomto mostě denně projedou desetitisíce aut. Musíte však sjet směrem na Braník, nebo najíždět od Modřan ke Smíchovu, abyste je vlevo z pohledu řidiče zahlédli. Okolí Barrandovského mostu právě prochází výraznou prořezávkou stromů a keřů, díky které místo výrazně prokouklo. Zároveň jsou ale víc na očích i sprejerské výtvory, kterými je toto místo pověstné.

Řidiči často vnímají jen změť barev a písmen. Tyhle graffiti jsou ale jiné. Nejen na sociálních sítích se dají najít komentáře Pavla Císařovského, mladého graffiti umělce z Prahy, který se tímto způsobem rozhodl reagovat na zabití slavného slona z keňského národního parku Tsavo z roku 2014. Satao prý měl tak dlouhé kly, že se takřka dotýkaly země, a jeho život ukončili pytláci otráveným šípem.

“Je důležité vědět, co se děje. Sloni mě vždy fascinovali a rád jsem je maloval už jako malý kluk,” uvedl pro SApeople.com Císařovský, který se o smrti slona dozvěděl loni na jaře, dva roky po jeho smrti. Pak začal zjišťovat víc o tom, proč se tato zvířata v Africe zabíjejí. Obrazů připomínajících řádění pytláků vytvořil víc.

A co si myslíte vy?

Patří graffiti na Barrandovský most? A co si myslíte o obrazech připomínajících slony?

Najít můžete například zmrzačeného nosorožce s příznačným jménem Hope, tedy Naděje. Brutální útok pytláků přežil údajně jen na čas v dubnu 2015, jenže ani přes následné operace a naději ukrytou ve svém jméně, následkům svých zranění podlehl. Pavel Císařovský připouští, že mnohým lidem se nemusí líbit, když graffiti ukazují smutné věci.

Autor: Jan David Metro.cz
zpět na článek