metro.cz

Richter nahradil Klímu. Na pětce mění starostu

  18:37
Starosta Klíma skončil na radnici Prahy 5 už podruhé.
„K zásadním změnám nedojde. Budeme se snažit jen minimálně měnit kompetence stran v radě,“ říká Pavel Richter, nový starosta. | foto: ArchivMetro.cz

Novým starostou Prahy 5 se stal dosavadní radní Pavel Richter (TOP 09). Rozhodli o­tom včera zastupitelé. Richter byl dosud radním Prahy 5 a­zároveň je zastupitelem hlavního města.

Ve funkci nahradí stranického kolegu Radka Klímu, který se včera své funkce vzdal. „Rozhodl jsem se po zralé úvaze k rezignaci na funkci starosty, a to ze dvou důvodů. Zaprvé jsem evidentně ztratil důvěru svého vlastního klubu, a i když důvody neznám, tak je to fakt. Za druhé se můj zdravotní stav nezlepšuje, ba právě naopak,“ napsal Klíma v rezignačním dopise.

Bývalý starosta Prahy 5 Radek Klíma.

Odcházení Klímy bylo nakonec snazší, než se očekávalo. Ve středu se Klíma pokusil zrušit mimořádné zastupitelstvo, které bylo svoláno na čtvrtek k tomu, aby ho odvolalo a zvolilo nového starostu. Odůvodňoval to tím, že hlavním bodem je jeho odvolání, ale on na jednání nemůže být ze zdravotních důvodů přítomen. „Je to trochu nešťastné, že se to děje v době, kdy je hospitalizován,“ komentoval události předseda pražské TOP 09 Martin Dlouhý.

Zastupitelstvo Prahy 5 zvolilo Richtera absolutní převahou hlasů – pro volbu hlasovalo třicet, proti čtyři, zdržel se jeden zastupitel, nehlasovali tři zastupitelé. „Chci městskou část odřídit tak, abychom během relativně krátké doby dokončili rozdělané věci a zároveň připravili nové projekty, na které budou naši následovníci po blízkých volbách navazovat,“ říká starosta Pavel Richter a­dodává: „Chci poděkovat předchozímu starostovi Radku Klímovi za vše dobré, co pro městskou část doposud vykonal.“

Klíma se poprvé stal starostou v roce 2010, ani tehdy volební období nedokončil a­byl odvolán. Podruhé se jím stal po volbách v roce 2014. Od komunálních voleb na podzim 2014 se v největších městských částech vyměnil starosta třikrát – v Praze 10, 11 a 12.

Autor: Robert Oppelt
zpět na článek