metro.cz

Černý Most, Libeň, Troja. Město plánuje nové byty

  8:53
Z realitky se Praha stává developerem. Hlavní město připravuje stavbu stovek nových bytů. Dříve je jen prodávala.

Další 2 fotografie v galerii
Bytová výstavba v Praze (ilustrační foto). | foto: Metro.cz

První vlaštovkou masivní bytové výstavby, která obklopila metropoli betonovým prstencem sídlišť, byl panelák postavený v roce 1955. Iniciativu od státu převzalo po revoluci město.

Se státní dotací se stavěly městské byty. „Poslední dům postavilo město před jedenácti lety. Pak se už jen privatizovalo, město rozprodává své byty patnáct let,“ popisuje radní pro oblast bydlení Radek Lacko. Přitom třeba ve Vídni je situace úplně opačná, až 80 procent bytů v rakouské metropoli patří městu.

Trendem porevoluční doby bylo, že se o své bydlení má každý postarat sám, a město se svých bytů zbavovalo. Domy s byty se převáděly na městské části nebo rovnou prodávaly. Město se zřeklo odpovědnosti a o bydlení svých obyvatel se měly místo města postarat městské části.

Trhy s byty v Praze

  • Loni se v hlavním městě prodalo 6650 nových bytů, odhadem za 31 miliard korun.
  • Zájem o nové byty v metropoli podle analýzy společností Central Group, Skanska Reality a Trigema neklesá a stoupá i jejich cena.
  • Zatímco na začátku minulého roku činila průměrná cena za nový prodaný byt 59 885 Kč na m², na konci roku to již bylo 71 567 korun na m².
  • Největší zájem o nové byty byl v Praze 9, 10 a 5. Na celkových prodejích se uvedené městské části podílely ze dvou třetin. Následovala Praha 3, 4 a 8. Naopak nejméně nových bytů se tradičně prodalo v Praze 1, 2 a 6.
  • V tempu schvalování výstavby nových bytů podle developerů ale Praha výrazně zaostává za většinou ostatních metropolí střední Evropy. V Berlíně se povoluje zhruba 8krát, ve Vídni 6krát a v Budapešti 2,5krát více bytů než v našem hlavním městě.

Teď se trend obrací. Město před dvěma lety zřídilo fond, do kterého plynou peníze z privatizace. Během několika následujících let by pak za prostředky z měj měly začít růst stovky městských bytů.

Výstavba na sídlišti Černý Most by podle Lacka měla odstartovat příští rok vedle parku U Čeňku. Město tam postaví zhruba 180 bytů o různých dispozicích. Projekt původně počítal s výstavbou 250 menších bytů, ale pak byl upraven.

„Máme spoustu žádostí o byt, řádově několik stovek, ale chybí nám velké byty,“ vysvětluje Lacko. Projekt byl nakonec podle něj přepracován tak, že se bude jednat o takzvané hybridní bydlení. V horních patrech domů, kde budou velké byty, je město pronajme tržně. Zbytek bytů pronajme preferovaným profesím – učitelům, hasičům, policistům nebo lékařům – a část z nich pronajme handicapovaným. „Potřebujeme dostupné bydlení pro potřebné i pro lidi, které ve městě chceme a potřebujeme udržet,“ vysvětluje Lacko.

Hlavní město podle radního také vytipovává pozemky, které jsou ve vlastnictví Prahy a jsou vhodné pro výstavbu. „Konkrétně se jedná o dvanáct pozemků v různých lokalitách metropole, u nichž jsou v současné době zpracovávány připomínky odborníků k jejich vhodnosti pro umístění bytového komplexu,“ vysvětluje Radek Lacko.

Nejvíce městských bytů by mohlo vzniknout v Libni. Na třech různých pozemcích jich je možné podle města vybudovat nových téměř 170. Kromě Libně město vytipovalo pozemky i v Hlubočepích, Bohnicích, Troji, Krči, Záběhlicích, Hostivaři, v Kamýku, na Chodově a Vinohradech.

Město také pracuje na koncepci bytové politiky, která je klíčová pro rozšiřování městského bytového fondu. Ta určí, zda bude město byty pouze stavět, či například také kupovat od developerských firem. Příkladem může být obchod v Komořanech, kde prodal developer radnici Prahy 12 dva sociální byty.

Autor: Robert Oppelt
zpět na článek