metro.cz

Podívejte se, kde vás v Praze mohou napadnout infikovaná klíšťata

  10:45
Zhoršení paměti, omezené či rozsáhlejší ochrnutí svalů končetin a jiných částí těla, častá unavenost nebo změny psychiky. I takové potíže může mít pacient nakažený klíšťovou encefalitidou. Onemocnění, jež přenáší infikovaná klíšťata, hrozí nejenom v přírodě. Odborníci varují, že lidé na klíšťata narazí i ve městech.

Další 2 fotografie v galerii
Ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Podle průzkumu společnosti STEM/MARK si až 76 % respondentů neuvědomuje, že se klíšťovou encefalitidou mohou nakazit již po 2 hodinách od přisátí klíštěte.

„Pokud je člověk mimo domov několik hodin, měl by prohlédnout své tělo a oblečení a hledat lezoucí nebo přisátá klíšťata. Z hlediska klíšťové encefalitidy se nestačí kontrolovat jen na konci dne. Průběžná prohlídka v terénu sice nemusí vést k nalezení všech klíšťat, ale sníží se tím pravděpodobnost delšího přisátí,“ říká epidemiolog Rastislav Maďar.

Na otázku, jaké jsou hlavní příznaky klíšťové encefalitidy, většina dotázaných uvedla horečku a únavu.

„To jsou ale pouze příznaky první fáze. Ve druhé fázi se nemoc projeví typicky bolestí hlavy, zvracením, horečkou. Jasným příznakem rozvoje meningoencefalitidy je ztuhnutí šíjových svalů, kdy člověk nemůže dát bradu na prsa. S takovými obtížemi je vhodné se okamžitě odebrat do nemocnice, kde neurolog, případně infektolog potvrdí nebo vyvrátí diagnózu,“ uvádí primář neurologického oddělení jihlavské nemocnice a člen výboru České neurologické společnosti Ondřej Škoda.

Loni byl počet klíšťat velmi vysoký. Klíšťovou encefalitidou onemocnělo 565 lidí, nejvíce v Jihočeském kraji (19 %), na Vysočině (11 %) a ve Středočeském kraji (9 %).

Autor: Metro.cz
zpět na článek