metro.cz

V Praze stojí sedm tisíc neobydlených a chátrajících domů

  7:34
Nevyjasněné majetkové či právní vztahy. Kvůli nim pražské domy chátrají.
Ilustrační foto | foto: Rendy, Urbex.cz

Bytový dům ve Vítězné ulici už roky chátrá. Prázdnou bytovku v­ centru vlastní zahraniční majitel, společnost Leonardo, s. r. o. „Podobné společnosti se v prostoru a času rozpínají do neprůhledného a nekonečného pavouka navzájem propojených firem, kdy jedna firma vlastní části dalších firem.

Neobydlené domy

22,3

Tolikaprocentní podíl neobydlených bytových domů má MČ Praha-Troja. Je to nejvíc v ­celé metropoli. Druhý a třetí podíl neobydleného bytového fondu byl podle analýzy IPR v městských částech Benice a Nedvězí (téměř 15 procent). Více než desetinová neobsazenost byla zjištěna v dalších 13 městských částech.

To, co mají ale firmy jako Leonardo společné, je, že skuteční vlastníci zůstávají skryti ve spletenci kdesi v daňových rájích – Nizozemsko, Kypr, Lucembursku nebo Panama, jako u tohoto domu,“ píše se na Facebooku Prázdné Domy. Tento web mapuje prázdné domy v ­Česku.

Podobných bytových objektů je v metropoli přes sedm tisíc. „Z celkového počtu bezmála 100 tisíc domů určených k ­bydlení jich bylo při posledním sčítání 7022 zařazeno do kategorie neobydlené. Za neobydlené se považují domy, ve kterých se v okamžiku sčítání nevyskytoval ani jeden obydlený byt,“ píše se v analýze, kterou v březnu zveřejnil Institut plánování a­ rozvoje hlavního města Prahy. Domy jsou prázdné z různých důvodů.

„U starších objektů jsou to hlavně nevyjasněné majetkové nebo právní vztahy, koupě objektu za účelem pozdějšího prodeje nebo vysoké náklady na jejich renovaci,“ říká architekt Štěpán Toman ze společnosti Ting Architects. Podle něj je problém hlavně v tom, že současné ceny nemovitostí jsou tak vysoko, že případné renovované byty – ať už na prodej, nebo k pronájmu – se automaticky musí posunout do kategorie luxusních bytů či alespoň bytů vyšší střední třídy. „Problém s nedostatkem bytů je v Praze přitom spíš ve spodní části cenového žebříčku. Zprovoznit tyto domy za účelem bydlení se proto jejich majitelům nevyplatí,“ dodává architekt.

Opačný názor má ale Daniel Kotula, spolumajitel realitní kanceláře RE/MAX. „Kdyby měl nový vlastník zájem nemovitost pronajímat, tak nájemné v dobrých lokalitách pokryje náklady na rekonstrukci domu a jeho pořízení, stejně tak kdyby měl nový vlastník zájem nemovitost rekonstruovat a rozprodat po jednotkách, pak zde může být dostatečný prostor mezi pořizovací cenou, náklady na rekonstrukci a prodejní cenou, aby vlastník realizoval z ­prodeje zisk,“ myslí Kotula.

Autor: Marek Hýř Metro.cz
zpět na článek