metro.cz

Auta zarůstají v Braníku jak v pohádce o Šípkové Růžence

  7:29
Zabírají místo, přesto s nimi nelze nic dělat. Nejsou totiž vrakem.
Automobil parkující v branické ulici Ve Studeném. Snímek byl pořízen 26. června...

Automobil parkující v branické ulici Ve Studeném. Snímek byl pořízen 26. června 2017. | foto: Metro.cz

Stojí asi dvacet metrů od sebe, zarůstají trávou, část pneumatik mají vypuštěnou a zabírají místo. Řeč je o dvou rachotinách v ulici Ve Studeném v Praze 4.

Městská policie o dvou obrostlých autech moc dobře ví. Několikrát se snažila s nimi něco dělat. Výsledek byl ale vždy stejný. Auta nesplňují podmínky pro odtah.

„Přestože strážníci opakovaně oznamovali podezření na vrak Správě služeb, podle jejich technika žluté vozidlo Seat Ibiza ani bílé vozidlo Ford Escort není vrakem, pouze nemá registrační značku,“ říká Irena Seifertová, mluvčí pražských strážníků. Stejnou odpověď dostal deník Metro i od samotného úřadu. „Dne 22. června byla na základě Vašeho oznámení obě vozidla opět ohledána se stejným výsledkem,“ odepsala deníku Metro Iva Vobořilová z kanceláře ředitele Správa služeb hlavního města Prahy.

Právě vyhodnocení aut jako vraků je pro celou situaci klíčové. Dokud totiž vůz není vrakem, neporušuje jeho stání žádný zákon. V případě, že správce komunikace nějaké auto přeci jen vyhodnotí jako vrak, rozjedete se úřednické kolečko a majitel auta musí vůz odstranit. Pokud tak neučiní o vůz se postará úřad. „Po marném uplynutí lhůty dvou měsíců zajistí Správa služeb předání vraku na náklady jeho provozovatele k likvidaci,“ vysvětluje mluvčí pražských strážníků.

Kámen úrazu je ale definice toho, co je vrak. Podle zákona je to „vozidlo, které je pro závady v technickém stavu zjevně technicky nezpůsobilé k provozu na pozemních komunikacích a obnovení způsobilosti by si vyžádalo výměnu, doplnění nebo opravu podstatných částí mechanismu“. Jinak řečeno, pokud je auto nepojízdné, ještě to neznamená, že je vrakem.

S odklizením takových aut nepomůže ani čištění ulic. Nálezem Ústavního soudu se totiž auta, která čištění překážejí, musí vracet na původní místa, takže město je ani neodtahuje. Technické služby většinou v takových případech vyčistí silnici kolem auta a nepojízdný vůz neřeší.

Nepojízdná aut v ulicích jsou velký problém i podle Ondřeje Švrčka, autora projektu Mobilní rozhlas, jejíž součástí je i aplikace Zmapujto, která vznikla původně pro elektronické nahlašování černých skládek a v současnosti je to projekt pro zasílání nejrůznějších občanských podnětů veřejné správě. „Prostřednictvím této aplikace lidé měsíčně nahlásí hned několik nepojízdných vozidel po celé Česku,“ říká Švrček. Ten také potvrzuje, že tyto auta jsou oříšek. „Může za to současná legislativa, a je tak na místě zahájit o tom diskuzi.“ říká Švrček.

Na vraky je krátká i magistrátní aplikace

  • Deník Metro zkusil oba vraky nahlásit v magistrátní aplikaci Zmente.to. Ta slibuje, že se bude zabývat podněty, které zašlou občané. „Havarijní stav předáváme okamžitě k řešení. Ve všech ostatních případech vám garantuji, že se ozveme nejpozději do 30 dnů,“ slibuje aplikace. Nám došla za 24 dnů tato odpověď: „Velice vám děkujeme za zaslaný podnět, který se týká dlouhodobě odstavených vozidel v ulici Ve Studeném. Tento byl naším prostřednictvím již předán k prověření možného odtahu na Správu služeb.“
Autor: Marek Hýř Metro.cz
zpět na článek