metro.cz

Werichova vila. Památka dnes konečně otevírá

  7:45
Nejdříve tu byla koželužna, pak zde majitel sousedního paláce hrabě Nostic ubytovával své zaměstnance a nakonec se dům po 2. světové válce stal domovem herce Jana Wericha.
Interiér Werichovy vily s muzejní expozicí

Interiér Werichovy vily s muzejní expozicí | foto: ArchivMetro.cz

Program ve vile

  • Večer se slavnostně otevře Werichova vila na Kampě.
  • Kromě stálé expozice o ­Osvobozeném divadle a ­jeho hlavních protagonistech nabídne i prostor pro besedy a setkávání lidí.
  • Uvnitř návštěvníci najdou také drobnější, krátkodobé projekty. Těšit se mohou na živé umění, taneční večery, filmová promítání pod širým nebem nebo autorská čtení. Vícewww.museumkampa.cz

Dům, který stojí nedaleko Lichtenštejnského paláce na Kampě, pochází z počátku 17. století. Jan Werich nebyl jeho prvním slavným nájemníkem, bydlel tu vychovatel mladých Nosticů, český buditel Josef Dobrovský. Ten zde žil až do roku 1803. Po jeho odchodu byl objekt přestavěn v klasicistním stylu podle plánu architekta a stavitele Ignáce Palliardiho.

K dalším slavným nájemníkům domku patřil i historik­ a autor pragensií Zdeněk Wirth nebo básník Vladimír Holan. Po katastrofálních povodních v srpnu 2002 se z ­domu odstěhovali jeho poslední obyvatelé a vila začala chátrat. Praha 1 se jako vlastník vily pokoušela najít nového nájemce, což jí trvalo deset let. Vilu nakonec získala Nadace Jana a Medy Mládkových, které patří nedaleké Museum Kampa.

Městská část vilu na své náklady nechala opravit, rekonstrukce stála zhruba 30 milionů korun.

Nová expozice připomene byt Jana Wericha

Jak to po opravě vypadá ve Werichově vile, popsal deníku Metro Jiří Pospíšil, šéf Nadace Jana a Medy Mládkových–Musea Kampa.

Jak se vila proměnila?

Dům prošel rozsáhlou rekonstrukcí, jediné, co zůstalo původní, jsou schody vedoucí do podkroví. Je to velká škoda, protože se tak trochu vytratil duch skřípajících parket a dveří. Bohužel ale nebylo možné to udělat jinak, dům byl po povodních velmi vážně poškozený. Z domu, kde dříve byly byty, se stalo otevřené kulturní zařízení. V podkroví například zmizely příčky, aby mohl vzniknout přednáškový sál.

Na co se můžou návštěvníci Werichovky dnes večer těšit?

Zahajovací večer bude ve znamení hereckých hvězd. Na Wericha budou vzpomínat osobnosti, jako je Jiřina Bohdalová, Josef Zíma, Jiří Menzel a další významné osobnosti české kulturní scény. V samotné vile bude expozice Jana Wericha a Jiřího Voskovce, připomenuti budou i ostatní nájemníci, jako byl Vladimír Holan. Ostatně s­ tímto záměrem, udělat z ­domu připomínkové místo Jana Wericha a Jiřího Voskovce a dalších osobností, vyhrála Meda Mládková výběrové řízení.

Jak dlouho jste expozici připravovali a co je na ní podle vás nejzajímavější?

Od začátku tohoto roku, k ­jejímu samotnému umístění do vily jsme však měli pouze 14 dní. Je nutné říci, že interaktivní 3D část expozice bude spuštěna až na podzim. Nyní uvidí návštěvnici expozici, která se váže k Janu Werichovi, Jiřímu Voskovci a­ Osvobozenému divadlu. V poslední části expozice se snažíme navodit atmosféru Werichova bytu. Podařilo se nám získat několik kusů nábytku, které měl ve svém bytě, a několik dalších zajímavých exponátů, které k němu neodmyslitelně patřily – dýmka, brýle či rybářský kufřík.

Autor: Robert Oppelt
zpět na článek