metro.cz

Turisty trápí dlouhé opravy. Pražské klenoty hyzdí lešením

  10:08
Památky mají být do roka opravené.
Poznáte ji? | foto: Jarmila KostkanováMetro.cz

Turisty, kteří jedou do české metropole za památkami, čeká na řadě míst zklamání. Mnoho dominant Prahy je totiž pod lešením, a kde dělníci neopravují fasádu, tam práce probíhají uvnitř a objekt je zavřený. Rekonstrukcí prochází například Národním muzeum, Státní opera, věž Staroměstské radnice, Chrám sv. Víta či barokní Klementinum.

Nekonečná oprava

Existují památky, které se opravují prakticky pořád.

Na katedrále sv. Víta na Pražském hradě je lešení v­ jednom kuse. Mimořádná památka totiž vyžaduje mimořádnou systematickou údržbu. Od roku 1973 se například opravují pilíře katedrály.

Kameníci a restaurátoři pečlivě obnovují jeden opěrný pilíř po druhém.

Na rekonstrukci varhan v katedrále mohou přispět i lidé. Stačí poslat dárcovskou SMS na číslo 87 777. Tvar zprávy je DMS NASEVARHANY a částka, kterou chcete přispět. Varianty: 30, 60 nebo 90 korun.

To, že se tolik památek opravuje najednou, je spíš dílem náhody. „Dřív nebo později by se tyto budovy musely stejně rekonstruovat,“ říká Jan Wolf, pražský radní pro kulturu, který zároveň dodává, že v­ městské pokladně je momentálně dost peněz, a ­tak je na restaurátorské a­ stavební práce dostatek prostředků. „Zároveň se blíží stoleté výročí republiky a k této příležitosti proběhne například u­ Staroměstské radnice řada akcí. Proto chceme, aby byla budova do té doby zrekonstruována,“ říká Wolf. Podle něj se při plánování oprav myslelo i na turisty. „Teď se opravuje věž, tak nemohou lidé na ochoz, ale orloj normálně funguje. Navíc je více než kdy dříve zpřístupněno podzemí pod radnicí,“ říká radní.

Řada oprav ale nemá s výročím republiky nic společného. Restaurátorské práce jsou například na Karlově mostě nebo na mariánském morovém sloupu na Hradčanském náměstí. Dělníci jsou také ve výletní restauraci Šlechtovka, která chátrá už řadu let. Její rekonstrukce vyjde na 123 milionů korun a­ trvat bude 22 měsíců. O­ něco dříve by mělo nový kabát dostat Národní muzeum. „Hotovo má být do října příštího roku,“ říká Wolf. Na konci roku 2019 má být pro změnu hotová oprava Opery. Ta měla být otevřena už příští rok, ale kvůli průtahům s ­vysoutěžením zhotovitele se projekt protáhl.

Podle Wolfa ale velké rekonstrukce nemají na turismus vážný vliv. „Praha má tolik památek, že je tu hodně k­ vidění, i když probíhá velké množství oprav,“ říká.

Trochu jiný názor má na spokojenost turistů mluvčí Prague City Tourism Barbora Hrubá. „Samozřejmě to, že se památky opravují, pro některé turisty představuje problém. Setkáváme se pochopitelně s množstvím stížností, na druhou stranu ale většina návštěvníků chápe, že rekonstrukce je nutná,“ uvedla pro deník Metro Hrubá. Praha navíc není jediná, která načas přišla o své dominanty. Například londýnský Big Ben bude od příštího týdne na čtyři roky vyřazen z provozu. Kvůli rekonstrukci věže zazní jen při výjimečných příležitostech.

Autor: Marek Hýř Metro.cz
zpět na článek