metro.cz

Prvního kyborga potkáte v Holešovické tržnici

  15:15
V rámci futuristického festivalu v ­Holešovicích vystoupí muž, jenž má v hlavě zabudovanou anténu.
Neil Harbisson | foto: future port prague 2017Metro.cz

Brit Neil Harbisson je prvním úředně uznaným kyborgem na světě. Narodil se totiž s extrémní formou barvosleposti, která mu umožňovala vnímat jen malou část barevného spektra. Když se rozhodl studovat hudbu a umění a­ stal se avantgardním umělcem, chtěl poznat i ostatní barvy. V 19 letech proto přistoupil k radikálnímu zákroku. Do zadní části lebky si dal voperovat anténu se senzorem převádějícím barevné spektrum na vibrace, díky němuž může jakýmsi způsobem „slyšet“ barvy. Operace nebyla schválena bioetickou komisí a musela být provedena tajně.

Future Port Prague

Vědecký festival Future Port Prague se koná zítra od deseti v Pražské tržnici v Holešovicích. Vstupné vyjde na 390 až 490 korun.

Více o vizích budoucnosti, které na festivalu představí jejich tvůrci z oblastí mobility, virtuální reality, dronů, zdravotnictví a nových materiálů, najdete na futureportprague.com.

„Nevyužívám technologii ani ji nenosím. Jsem technologií. Anténa je součástí mého těla a čip je dalším rozšířením mého mozku. Nemám pocit, že nosím nějakou technologii, a také jsem opravdu kyborgem,“ říká pro deník Metro Harbisson. První kyborg na světě vystoupí jako řečník na futuristickém Festivalu Future Port Prague konajícím se dnes v areálu Pražské tržnice v Holešovicích. Sám Neil s oblibou říká, že je jen otázkou času, než budou kybernetická rozšíření běžnou součástí lidských těl, a proto chce o této problematice zvyšovat povědomí. Často se už totiž sám setkal s nepochopením a několikrát byl kvůli vzhledu i napaden.

Podle Neila je přitom nesmyslné tvrdit, že by byl díky technologiím v něm méně člověkem. „Myslím, že to je naopak. Tím, že jsem se stal kyborgem, jsem blíž přírodě a ­jiným živočišným druhům. Vnímání ultrafialového a infračerveného záření mě přibližuje zvířatům, která tyto barvy vnímají. Anténa v ­mé hlavě mě přibližuje hmyzu, který ji má také. A vnímání prostoru mě nakonec přibližuje přírodě a ­vesmíru,“ přidává Harbisson.

Mezi dalšími řečníky ze zahraničí je také vývojář Behshad Behzadi, který vede vývoj virtuálního hlasového asistenta Googlu, nebo Michal Pěchouček, jenž vyučuje o umělé inteligenci na­ ČVUT. Na festivalu návštěvníci uvidí i závodní drony, které předvede Jan Mittner, český podnikatel a vývojář patřící mezi nejlepší piloty dronů na světě.

Na akci vystoupí také předseda Asociace nanotechnologického průmyslu Jiří Kůs. Ten zde bude přednášet o grafenu – materiálu, který do budoucna obrátí svět naruby. „S ­jeho pomocí bude možné tisknout na 3D tiskárně jak předměty tvrdší než ocel, tak třeba i elektroniku,“ vysvětluje Kůs.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek