metro.cz

Konec ruličkářů i 15 korun za euro

  17:28
Praha zvažuje informační kampaň a změnu zákona o směnárnách.
Směnárna. Ilustrační foto. | foto: Nikola HronkováMF DNES

Pouliční podvodníčci, takzvaní ruličkáři, kteří bez licence klamou turisty při výměně peněz, se stávají v hlavním městě problémem číslo jedna. Své o tom vědí na magistrátu, kde se problém chystají řešit podobně jako nepoctivé taxikáře v centru, tedy varovnou informační kampaní. Šlo by o manuál, který by v ­hotelech a na ulicích upozorňoval návštěvníky Prahy na možnost nevýhodných kurzů a ­podvodů.

„Ve směnárně na Staroměstském náměstí jsem na vlastní oči viděl bezradnost Japonky, která dostala kurz 15 korun za euro a divila se, jak je něco takového v centru Prahy možné,“ řekl deníku Metro zastupitel za Piráty Jakub Michálek, který minulý týden předložil pražské primátorce návrh novely zákona o směnárenství. Ten by měli radní v blízké době projednat. Město by po jejím schválení mohlo regulovat maximální povolený kurz v ­problematickým lokalitách podobně, jako regulujeme maximální cenu v taxislužbách.

„Praha je pro turisty velice oblíbená destinace. Bohužel je také známá podobnými praktikami,“ dodává místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský.

Zmíněné metody nepoctivých směnárníků má dobře zmapovány také známý investigativní reportér Janek Rubeš. Ten byl v minulosti svědkem například toho, jak chtěl jeden z pouličních podvodníků okrást francouzskou turistku o tři sta eur tím, že jí prodal bezcenné běloruské rubly. Ty mají výrazně nižší kurz, než je česká koruna, a ­cena tisíce běloruských rublů přitom odpovídá ceně pouhé jedné koruny. „Není to jen o ruličkářích. V ­podvodných směnárnách účtu jí cizincům třicetiprocentní poplatek,“ uvedl nedávno pro Metro Rubeš.

Město zároveň připravuje soupis vlastních objektů, ve kterých působí směnárny. Podle radního pro bezpečnost Libora Hadravy se městská policie v poslední době pokouší věnovat problému větší pozornost. Nemá však kapacity k tomu, aby strážníci u každého podniku nepřetržitě stáli.

Podle zástupců policie je s ­ruličkáři problém i v tom, že si uvědomují, že v případě podvodu do pěti tisíc korun jde jen o přestupek. V rámci trestního řízení, tedy nad tuto částku, policisté loni řešili 16 podobných případů. Statistika přestupků neexistuje.

Ochrana turistů

  • Česká národní banka také nedávno navrhla změny ve směnárenském zákoně.
  • Podle jejího návrhu by nově byla možná zpětná výměna peněz do dvou hodin od původní transakce, pokud by klient zjistil, že směna byla nevýhodná.
  • Směnárny by také měly povinnost mít jen jeden kurzovní lístek. Nyní mají často jeden s méně výhodným kurzem pro běžné klienty a druhý pro ty, kteří si mění větší množství peněz.
Autor:
zpět na článek