metro.cz

eRecept. Sběratele léků systém zatím neodhalí

  10:57
Elektronické vydávání receptů ubírá lékařům v ordinacích čas. Trvá déle než napsání receptu papírového. Především ale nepřináší to, co od systému lékaři očekávali nejvíc. Takzvaný lékový záznam pacienta. To znamená kontrolu nad tím, jaké léky už pacientovi předepsali ostatní doktoři.
Ministr zdravotnictví (ilustrační foto) | foto: iDNES.cz

„Určitě by mi pomohlo, kdybych viděla, co všechno si pacient vyzvedl jinde,“ říká internistka Naděžda Barešová. Má sice přehled o tom, jaké léky vystaví svým pacientům ona, systém jí ale neprozradí, jestli klienti navštěvují jiné specialisty.

„Pak se u některých lidí hromadí léky s různými účinky a ve vzájemné kombinaci mohou škodit,“ upozorňuje Barešová. Podobný názor má Hana Matějovská Kubešová z brněnské fakultní nemocnice. „Když praktický lékař neudělá lékové schéma, může si někdo vzít lék na vysoký tlak spolu s prášky od urologa, a najednou má tlak velmi nízký nebo se mu zpomalí chod srdce,“ upozorňuje lékařka.

Miliony

  • Čeští lékaři vydali od 1. ledna do včerejšího dne přes devět milionů elektronických receptů.
  • V lednu jich bylo 4,41 milionu. V únoru, který měl o tři dny méně, jich doktoři předepsali 4,33 milionu.

Lékaři také dosud neodhalí, jestli někdo záměrně obíhá doktory a nechává si předepisovat léky, které mohou být nebezpečné. Třeba sedativa a prášky na spaní. Cyril Mucha ze Sdružení praktických lékařů proto považuje eRecepty spíše za příliš drahý projekt. Připomíná podle něj zatím lepší psací stroj nebo počítač bez připojení na internet. „Abych jen nekritizoval, v určitých případech lze recept poslat e-mailem,“ říká Mucha.

Podle vyjádření ministerstva zdravotnictví však resort na přípravě lékového záznamu intenzivně pracuje. Součástí eReceptu by měl být už od příštího roku. „Lékař si před předepsáním receptu ověří, jaké další léky pacient užívá, a zváží, zda předepsaný lék neobsahuje stejnou léčivou látku a zda už nebyl pacientovi předepsán jiným lékařem,“ říká Gabriela Štěpanyová z tiskového oddělení ministerstva.

eRecept lze vytisknout na papír, poslat jako SMS nebo pacientovi stačí přijít do lékárny jen s kódem. Je možné si na jeden kód vyzvednout léky vícekrát po sobě a vytvářet si tak doma zásoby? „Zatím se nestalo, že by se o to někdo pokusil,“ říká Lenka Beutlová z Fajn lékárny na pražském Smíchově. Systém totiž ihned ukáže, že léky už vydala jiná lékárna.

Letos ještě bez pokut

  • Elektronické recepty platí povinně od 1. ledna 2018.
  • Celý letošní rok platí výjimka, že lékař, který vydá recept jen v papírové formě, nebude pokutován (až dva miliony korun).
  • Lékový záznam pacienta, který vyloučí vícečetné předepisování stejného léku, předloží ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v květnu.
  • Vytvoření systému vyšlo zatím na 14 milionů korun.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek