metro.cz

Magistrát splétá bič na pohotovostní doktory

  5:55
Ve svátky zejí ordinace poliklinik prázdnotou. Nové opatření do nich navrátí ambulantní lékaře. Asi jste to zažili. Blíží se Velikonoce, Vánoce či Cyril a Metoděj a je tu angína nebo zlomená noha. První kroky často vedou k ambulantnímu lékaři na jednu z poliklinik, jichž jsou v metropoli čtyři desítky.
Radní hlavního města Prahy Radek Lacko. | foto: Magistrát hl. města PrahyMetro.cz

„Problém, i když celkem pochopitelný, spočívá v tom, že ambulantní lékaři si před svátky nebo mezi nimi berou dovolenou,“ upozorňuje radní Radek Lacko. „Není přijatelné, aby pacient s akutním problémem čekal čtyři hodiny na poliklinice na ošetření nebo musel jet přes půlku města do nemocnice, která je povinna mít otevřenou pohotovost ze zákona,“ pokračuje Lacko.

Řešení nesnáze je celkem prosté. V čem spočívá? Zdravotní pojišťovny v čele s tou nejsilnější Všeobecnou (VZP) vyslyšely apel magistrátu a na vlastní náklady připravují monitoring kapacit pohotovostí pro období svátků.

„VZP obeslala dopisem všechny pražské ambulantní lékaře těch odborností, u nichž identifikuje, že zajištění dostupnosti péče není z jejich strany optimální. Jedná se hlavně o ORL a ortopedii,“ uvádí mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Ten Metru přiblížil znění dopisu, kterému vévodí výzva ambulantním lékařům, aby v případě své nepřítomnosti v ordinaci po dobu volna či dovolené vždy upozornili pacienty, kde mohou najít adekvátní zástup. O tomtéž mají v budoucnu informovat přilehlé nemocnice.

Aby nešlo jen o výkřik do tmy, který budou ambulantní lékaři zvesela přecházet, se postará radnice. Právě ta totiž spolurozhoduje i o udělení souhlasu pro praxi ambulantního lékaře. To znamená, že lékař, jenž by zájmy pacientů ignoroval, by se vystavoval až riziku ztráty ordinace.

Radní Lacko nechce působit dojmem „zlého policajta“. Kvituje, že VZP, ale třeba i Oborová zdravotní pojišťovna přistoupily k řešení letité bolesti aktivně a již provádí výše zmíněný monitoring vytíženosti.

Hmatatelný efekt by měl být vidět nejpozději před dvojsvátkem Cyrila a Metoděje a mistra Jana Husa, které vycházejí na čtvrtek a pátek 5. a 6. července.

Opatření, jež churavějícím Pražanům skutečně zpřístupní péči, se bude týkat patnácti až dvaceti svátečních dnů v roce.

Nonstop pohotovost

  • Na provoz pražských nonstop pohotovostí je ročně vyčleněno 20 milionů korun. Pražské pohotovosti ošetřily loni 138 280 pacientů, což je o zhruba 2500 méně než předešlý rok.
  • Nejčastěji na pohotovost zavítali dospělí, čtvrtina ošetřených byli Středočeši a šest procent cizinci.
  • Nonstop pohotovost v Praze funguje ve čtyřech fakultních nemocnicích a dále v Thomayerově nemocnici, Nemocnici Na Bulovce a Městské poliklinice Praha.
  • Nejčastěji přijímala pacienty nemocnice v Motole, s bolavými zuby se lidé vydávali nejčastěji do Městské polikliniky Praha.
  • Nejvíce lidí bylo ošetřeno v prosinci, nejméně pak v srpnu.  
Autor: David Halatka Metro.cz
zpět na článek