metro.cz

Do bytů musí svítit sluníčko, radní proto chtějí změnit předpisy

  11:38
Pravidla na proslunění často brání kvalitní zástavbě. Novela neprošla.

Další 3 fotografie v galerii
Stěny v rezidenci Jeseniova se kroutí, aby byty získaly co nejvíce slunečního svitu. | foto: SATPOMetro.cz

Pokud chcete v hlavním městě stavět byty, musejí být řádně prosluněné. Splnění této podmínky však není dle odborníků žádná legrace. V praxi to znamená, že první březnový den musejí sluneční paprsky dopadat alespoň na třetinu podlahové plochy, a to nejméně po dobu 90 minut.

Podle ředitele institutu plánování a rozvoje (IPR) Ondřeje Boháče je ale tento předpis natolik absurdní, že musejí architekti domy navrhovat v nejrůznějších roztodivných tvarech, aby normu splnili. Blokovou zástavbu, jak ji známe z centra metropole, pak tento postup zcela vylučuje.

„Byty, které nevyhovují, jsou posléze kolaudovány a prodávány jako ateliéry, přitom ale slouží k bydlení,“ řekl deníku Metro Boháč.

Jeden s typických příkladů takovéto stavby najdeme podle IPR na Žižkově. V Jeseniově ulici se tu nachází rezidenční komplex čtyř domů, které mají velmi neobvykle „pokroucené“ zdi. Tento architektonický jev zde způsobila právě snaha dodržet povinné proslunění. Podle informací deníku Metro ale architekti i tak normu nesplnili. Některé byty musely být zkolaudovány jako zmíněné ateliéry, kde si však nelze například zřídit trvalé bydliště.

Požadavek na povinné proslunění bytů se včera pokusili ze zákona odstranit pražští radní. Návrh na změnu ale smetla ze stolu Trojkoalice, které se nelíbilo, jakým způsobem byl návrh předložen.

„Materiál jsme dostali na stůl teprve v pátek. Až bude splněna potřebná lhůta na prostudování, budeme schopni říci, zda jej podpoříme,“ vysvětluje pro deník Metro náměstkyně primátorky Petra Kolínská. Jako viníka nesplnění pravidel předkládání tisků na radu označila procesní neukázněnost primátorky Adriany Krnáčové.

Novela měla vejít v platnost v říjnu 2018. Podpořit se ji chystal například náměstek primátorky Petr Dolínek, a to i přesto, že podle něj není ideální. Pro novelu chtěla podle svých slov hlasovat i náměstkyně Eva Kislingerová.

Kromě Česka a Slovenska norma nikde jinde v této podobě neplatí. Například v Nizozemsku, Německu či Dánsku se proslunění neposuzuje, určující je pouze denní světlo. Podle nových pravidel by oslunění bytů vystřídal již platný předpis o denním osvětlení. Ten ukládá jen to, že všechny obývané místnosti musely mít okna. Podle návrhu novely by však součet ploch všech oken nesměl být menší než desetina podlahové plochy místnosti. Kromě prvku denního osvětlení by také přibyl požadavek dostatečného odstupu budov.

Stavební předpisy vznikly v srpnu 2016 jako ochrana takzvaného udržitelného města. Neobvykle znějících pravidel se v dokumentu nachází více. Například v každé nové či rekonstruované ulici širší dvanácti metrů má podle nich povinně vyrůstat stromořadí.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek