metro.cz

Pěstovat révu je adrenalinový sport, říká Bogdan Trojak

  5:55
Před deseti lety se vinař a spisovatel Bogdan Trojak podílel na založení spolku Autentistů, vinařů pěstujících přirozená neboli věrohodná vína z bývalých rakouskouherských regionů. Nepoužívají postřiky, nepřidávají enzymy, čiřicí prostředky, selektované mikroorganismy, nedoslazují je ani nedobarvují.

Další 3 fotografie v galerii
Bogdan Trojak | foto: Martin Houdek

U nás se více daří suchým vínům. Umí Autentisté vyrábět i dobrá polosuchá vína?
Polosuchá vína téměř neděláme. Obecně totiž platí, že víno se zbytkovým cukrem má tendenci se rozkvášet na lahvi. Abyste tomu zabránili, musíte do vína přidat značné množství siřičitanů. Oxid siřičitý je zjednodušeně řečeno jed. Autentisté se mu proto vyhýbají, nebo síří minimálně. Proto tedy upřednostňujeme suchá vína. Navíc mají u nás dlouhou tradici.

Jaké další odrůdy se hodí pro pěstování a výrobu autentických vín?Primárně jsou to odrůdy vhodné pro biologické zemědělství. Zároveň by ale měly být tradiční a typické pro daný region. Bez toho bychom je asi nemohli označovat za autentické.

Festival vín

  • Od 18. do 19. května 2018 se Novoměstské radnici na Karlově náměstí koná festival Praha pije víno – vinařský festival autentických, přirozených vín, který patří k největším v Evropě.
  • Ochutnáte okolo 600 vzorků těch nejvybranějších autentických vín.
  • Letos si festival připomene stoleté výročí první republiky formou přednášek o tom, co se v roce 1918 stalo s vinným trhem a jak se začalo budovat samostatné československé vinařství.
  • Jednodenní vstupenka s neomezenou degustací vín stojí 690 Kč. Dvoudenní je za 1100 Kč.
  • Více najdete na www.prahapijevino.cz

Které druhy vína jsou typické právě pro náš region?
Odrůdy sdílíme s ostatními regiony bývalé habsburské monarchie. Z těch nejrozšířenějších je to Veltlínské zelené, Frankovka či Ryzlink vlašský. Začínají se však pěstovat i nově vyšlechtěné, odolné odrůdy, které lépe odolávají plísním, s nimiž vinaři každoročně bojují.

Proč jste začal pěstovat právě „autentické víno“?
Jednak jsem nechtěl dělat „eurovíno“, které se díky stejným přípravkům a technologiím často jedno druhému podobá jako vejce vejci. Toužil jsem po tvůrčí volnosti. Nechtěl jsem se nechat svázat regulemi, které určují dva tři obří koncerny. Za druhé mi velmi vadilo, jak je vinohradnictví chemizované. Nechci ničit půdu, na které hospodařím.

Není to pro vás kvůli všemu náročnější?
Je to samozřejmě náročnější. Člověk se musí pořád vzdělávat. Stane se, že máte velké ztráty. To se ale přihodí i konvenčním pěstitelům. Je to trochu adrenalinový sport! Ale ty výsledky v podobě čistých, osobitých vín za to stojí!

Připravujete popáté festival Praha pije víno, který se koná 18. až 19. května v Novoměstské radnici. Máte pro něj nějakou novinku?
Poprvé nám přijede vinař z Nového Světa, z Oregonu. A také producent z Gruzie, což je kolébka vinařství. Vína se tam dělají stejně jako před 5000 lety. Za pozornost ale stojí všech pětašedesát vystavovatelů a také stánky v restaurační zóně.

Které víno by měli návštěvníci určitě ochutnat?
To je velice těžká otázka, vybrat pár vín z několika stovek. Upozornil bych například na vína z maďarského regionu Somlo, což je hlavní host letošního ročníku pražského festivalu. Podle mě je to nejkrásnější kopec v celém Maďarsku, vyhaslá čedičová sopka osázená révou, kde se rodí fantastická bílá vína. Habsburkové je za doby své vlády pili před svatební nocí – údajně pomáhala k početí mužského potomka.

Skládáte pořád básně i při výrobě vína? Nebo raději se skleničkou?
Když píšu, většinou víno nepiju. Teď jsem psal delší skladbu s názvem Vinařská mše, víno mě tedy stále inspiruje. Raději ale tvořím s čistou hlavou. Rád si ho dám po fyzickém výkonu na vinici. Víno vůbec nejraději piju někde venku. Tam mi chutná nejlépe.

Autor:
zpět na článek