metro.cz

Místo bourání Libeňáku může dnes padnout pražská koalice

  7:30
Jednání o budoucnosti mostu skončilo fiaskem. Pod pražskou koalicí se třese židle.
Libeňský most. | foto: iDNES.cz

Tři hodiny debatování, hádky a neschválení jednacího programu. Místo informací o tom, jak bude řešena dopravní spojnice mezi Libní a Holešovicemi, slyšeli včera Pražané od svých zvolených zástupců jen hádky a spory.

„Navrhuji, abychom se s návrhem vypořádali tak, že ho vypustíme. Potvrdíme usnesení z roku 2016, které bylo správné. Tehdy jsme všichni hlasovali, aby se Libeňský most opravil ve stávající šíři,“ řekl zastupitel za Trojkoalici a starosta Prahy 7 Jan Čižinský. Vzápětí se na něj snesla vlna kritiky, a to nejen z ANO a ČSSD, kteří prosazují zbourání mostu, ale také od opoziční zastupitelky za ODS Alexandry Udženiji. Té se nelíbilo, že Čižinský, ač je členem pražské koalice, a tedy i spojenec propagátorů bourání, plní funkci opozice. „Pan Čižinský nám s paní Kolínskou ukazují, že tu vůbec nemusíme sedět,“ rozohnila se opoziční zastupitelka Udženija.

Po třech hodinách dospěly debaty o programu do bodu, kdy ho zastupitelé nebyli ochotni schválit. Primátorka Adriana Krnáčová tak musela ukončit celé zasedání.

Včerejšímu schvalování demolice Libeňského mostu podkopli nohy také městští plánovači. Rada Institutu plánování a rozvoje totiž ještě před zahájením zastupitelstva vypustila do médií své stanovisko. V něm doporučuje magistrátu neřešit bourání mostu, ale naopak urychleně připravit výstavbu jeho náhrady.

Z odborné debaty o budoucnosti devadesátileté stavby se stal politický spor již před časem. Ač, co se jeho bourání týče, našli shodu primátorka Adriana Krnáčová a její náměstek pro dopravu Petr Dolínek, nebylo to nic platné. Zástupci ANO nyní vyčítají Trojkoalici, která s bouráním nesouhlasí, nejen problémy s Libeňským mostem, ale také to, že nemohla být projednána témata týkající se například školství.

Podle nich Trojkoalice, se kterou má ANO spolu s ČSSD podepsanou koaliční smlouvu, její podmínky porušila. „O případném vypovězení smlouvy se ANO rozhodne na pátečním mimořádném jednání zastupitelského klubu,“ uvedla včera primátorka Krnáčová.

Pokud by k rozvázání vztahů v koalici skutečně došlo a ANO se rozhodlo smlouvu vypovědět, stranám by začalo běžet třicetidenní smírčí řízení. Pokud by pražská koalice opět našla společnou řeč, na další zastupitelstvo, a tedy i verdikt o budoucnosti Libeňského mostu, by Pražané nemuseli čekat další měsíc. Lze je totiž svolat i v mimořádném termínu.

Zbořit, nebo opravit? Osud Libeňského mostu je nejistý

Podle odborníků by stavba nového mostu i komplexní rekonstrukce současného vyšly na obdobnou částku, a to 550 až 600 milionů korun.

Náměstek Dolínek se nechal slyšet, že zejména z hlediska budoucí údržby mostu se jeví jako nejekonomičtější most zbourat a pak se starat o nový. Jeho odpůrci ale oponují tím, že je nutné do celkových nákladů započítat nejen finanční prostředky vynaložené na nový most, ale také na samotnou demolici a zbudování objízdných tras.

Podle staršího plánu zbourání mostu po povodních Praha spočítala náklady na asi 350 milionů korun. Tuto možnost odborníci kvůli špatnému stavu pilířů zamítli.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek