metro.cz

Pokuty za psí lejna, lenochy musí strážníci chytit při činu

  7:33
Za neuklizení exkrementu dostali letos na místě pokutu pouze dva lidé.
Za psa má odpovědnost ten, kdo je s ním. | foto: Profimedia.czMetro.cz

Kdo venčí, ten uklízí. Takové pravidlo platí v hlavním městě při procházce se psem obzvláště tehdy, je-li poblíž hlídka městské policie. Když totiž při venčení neuklidíte po čtyřnohém mazlíčkovi, i kdyby byl registrován na někoho jiného, hrozí vám stejný postih, jako kdyby byl pes váš – tedy pokuta.

„Strážník musí přestupce chytit ve chvíli, kdy si svou povinnost nesplní, tedy když po psovi neuklidí. Ten musí také souhlasit s uložením pokuty nebo napomenutím. Pokud nejsou tyto podmínky splněny, strážník celou věc oznamuje správnímu orgánu k dalšímu řešení,“ řekla deníku Metro mluvčí Irena Seifertová, podle které hříšníkovi hrozí maximální pokuta deset tisíc korun v takzvaném příkazním řízení.

Ačkoliv strážníci v metropoli loni řešili 457 případů znečištění psími exkrementy, pokutu v průměrné výši 550 korun uložili jen ve čtrnácti případech. V dalších třinácti celou věc dali řešit úředníkům ve správním řízení. Letos bylo odhalených přestupků o poznání méně.

Podle Seifertové museli tentokrát pětistovku na místě zaplatit pouze dva Pražané. Na dalších jedenácti pokutu vymáhá správní orgán. „V jednom případě uložili strážníci napomenutí. Z lidského hlediska je pro ně totiž velmi těžké uložit citelnou pokutu starším lidem či je přimět, aby si po svém psovi uklidili,“ vysvětluje mluvčí Seifertová. „Přitom i když nemají peníze, jsou často na hranici chudoby nebo se špatně pohybují, jestliže spáchají přestupek, platí pro ně stejná pravidla,“ dodává.

Velký problém vidí strážníci také v tom, že psy mnohdy venčí děti a mladiství. Děti do 15 let totiž nemohou strážci zákona řešit vůbec, u mladistvých mohou uložit jen symbolickou pokutu. „Městská policie proto klade důraz na prevenci v této oblasti. Strážníci v uniformách působí preventivně, protože v jejich přítomnosti si pejskaři po svém psovi vždy uklidí,“ doplňuje mluvčí.

Neuklízené výkaly po čtyřnohých mazlíčcích trápí i obyvatele Prahy. V mnohých z nich se tak probouzí tvůrčí stránka a proti líným pejskařům vyrážejí do boje cedulemi, které se objevují napříč městskými částmi.

Úklid po psech z rozpočtu Prahy každý rok odčerpává miliony korun. V městských parcích, které bývají exkrementy znečištěny nejvíce, uklízejí jejich správci. Že není podobná činnost žádný med, vědí také pracovníci Technické správy komunikací, která má na starost například malý park u smíchovského nádraží. „V současné době uklízíme plochy v naší správě sedmkrát týdně ručně a pětkrát provádíme chodníkový samosběr. Současně bude v létě třikrát týdně prováděn splach dezinfekčním prostředkem,“ řekl Petr Jansa z tiskového odboru správy.

Nápisy proti pejskařům

  • Nenápadné cedule prosící pejskaře o úklid po mazlíčcích má na popud radnic na svém území rozmístěna například Praha 7, 8 nebo 10.
  • Netradičně se s problémem poprala také Praha 3. Žižkovské chodníky v loňském roce ozdobil jednoduchý nastříkaný obrázek psího exkrementu se vzkazem: Chceme Žižkov, nebo Šiškov? Radnice Prahy 3 tak chtěla přátelskou formou apelovat na slušnost pejskařů a vyvolat diskusi na sociálních sítích.
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek