metro.cz

Konec povinného slunce v bytech má své kritiky

  13:56
Novela může vzít lidem ochranu, nesouhlasí Praha 4 se zrušením požadavku na proslunění bytů. Pokud chcete v hlavním městě postavit byty, je nutné splnit kromě celé řady pravidel také podmínku řádného proslunění, což není vždy snadné. V první březnový den totiž musejí na třetinu podlahové plochy každého bytu svítit sluneční paprsky, a to po dobu devadesáti minut.
Stěny v rezidenci Jeseniova se kroutí, aby byty získaly co nejvíce slunečního svitu. | foto: SATPOMetro.cz

Pražští radní minulý měsíc schválili novelu stavebních předpisů, která má požadavek na oslunění v metropoli trvale odstranit. S usnesením magistrátu ale nesouhlasí řada expertů a také radnice Prahy 4. Podle radní čtvrté městské části Alžběty Rejchrtové je důvod jednoduchý. Novela podle ní sebere světlo těm, kteří na něj mají ve svém domově nárok.

„I když se najdou lidé ochotní koupit si nový byt, kam slunce nebude svítit, což je častý argument odpůrců požadavku na proslunění, nemůžeme vzít ochranu lidem, kteří slunce a světlo ve svých dosavadních bytech chtějí,“ říká Rejchrtová.

Novele nyní běží takzvané připomínkové řízení, které skončí tento pátek. Do té doby tak mají radnice městských částí jednu z posledních možností se k novele vyjádřit. Rada hlavního města zdůvodňuje návrh zrušení povinného proslunění tím, že stavebníci jsou nuceni projektovat budovy různých půdorysů, tvarů a orientací, aby tento požadavek splnili, a že výstavba tradičního městského bloku, jaké lze vidět například na Vinohradech, v Dejvicích či Nuslích, již není téměř možná.

Byty, které nevyhovují požadavku, se tak kolaudují a prodávají jako ateliéry. „Požadavky na proslunění budov platí už od padesátých let a od té doby se bez problémů s osluněním u nás stavěly budovy pravidelných tvarů,“ dodává Rejchrtová.

Mezi příznivce novely patří například ředitel pražského institutu plánování Ondřej Boháč, podle kterého je požadavek na povinné slunce absurdní. Novela by měla vejít v platnost v říjnu 2018.

Požadavek na proslunění nahradí povinné osvětlení

  • Podle nových pravidel by měl oslunění bytů vystřídat platný předpis o denním osvětlení. Ten ukládá jen to, že všechny obývané místnosti by musely mít okna.
  • Dále by však podle novely součet ploch všech oken nesměl být menší než desetina podlahové plochy místnosti. Kromě prvku denního osvětlení by také přibyl požadavek dostatečného odstupu budov.
  • Pokud je obytná místnost vyhovující v rámci denního osvětlení, podle odborníků to ještě neznamená, že je dostatečně prosluněna. Byty tak s novelou mohou zůstat světlé, o tom, zda budou i zdravé, lze však pochybovat.
  • Kromě Česka a Slovenska norma nikde jinde v této podobě neplatí. Například v Nizozemsku, Německu či Dánsku se proslunění neposuzuje, určující je pouze právě denní světlo.
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek