metro.cz

Vaky s vodou máčí tvrdou půdu na pětce už dva měsíce

  11:47
Běžné zalévání zeleně není účinné. Voda odteče a ke kořenům se nedostane.

Další 2 fotografie v galerii
Vak se plní zhruba dvě minuty. | foto: Metro.cz

Nezaprší a nezaprší. A když už do Prahy přece jen přijde slejvák, dešťovka po suché zemi odteče a stromy dál schnou. V Praze 5 se tento problém rozhodli vyřešit a šli na to od lesa. Před dvěma měsíci pořídili dvacet zavlažovacích vaků a začali stromy zalévat chytře. „Systém se nám natolik osvědčil, že jsme nedávno dokoupili dalších dvacet vaků,“ uvedl pro deník Metro místostarosta Prahy 5 Martin Slabý.

Speciální zavlažovací vak z odolného polyetylenu po- jme necelých 60 litrů vody. Ve spodní části má asi milimetr široké otvory, a tak z něj voda postupně odtéká asi devět hodin. Veškerá vláha se tedy dostane do půdy přímo u stromu a pak dále ke kořenům.

O zeleň se v Praze 5 stará společnost Centra. Ta vaky osazuje podle harmonogramu a zároveň zavlažuje stromky, které „napít“ viditelně potřebují. „Naplnit jeden vak zabere zhruba dvě minuty, v ideálním případě jeden strom zavlažujeme dva dny po sobě,“ popisuje systém pracovník společnosti Centra. U malých stromků stačí zavlažovací vak jeden, u velkých lze použít až pět sepnutých.

Zavlažovací vaky mají nejen v metropoli. Chytře zalévají například v Olomouci nebo v Litoměřicích. „Systém se osvědčil, vaky budeme dokupovat,“ říká mluvčí Litoměřic Eva Břeňová.

Nápad ze zahraničí

  • Závlahové vaky se začaly užívat v USA zhruba před 30 lety. Bohaté zkušenosti s nimi má například Stockholm.
  • V zahraničí se zálivka pomocí těchto vaků provádí také po dobu odeznívání povýsadbového šoku.
  • Obecně platí, že při plošné závlaze 1 mm závlahové dávky (což je jeden litr vody na metr čtvereční), provlhčí 10 mm půdního substrátu.
  • Vaky je možné sehnat za 1190 korun. 

Okresní město na soutoku Labe a Ohře si zavlažovací systém pořídilo už na jaře a nemohou si ho vynachválit. „Bohužel nám ale nějaký vandal jeden vak zničil,“ mrzí Břeňovou. To v Praze 5 zatím žádné problémy nezaznamenali. „Ani jeden z vaků není poškozen nebo odcizen. Lidé si asi uvědomují, k čemu vaky slouží,“ těší místostarostu Prahy 5 Martina Slabého.

Tento systém však není jediný, který se na zavlažování používá. Často se při sázení městské zeleně do země instalují i takzvané husí krky. Tedy plastové trubky, které mají vodu vést až přímo ke kořenům. Dávají se hlavně ke stromům v centrech měst, kde není kolem kmene dostatek půdy, ale například betonové chodníky. Tyto roury ale často lákají vandaly a hlodavce. Myši se v nich usídlují a lidé do nich odkládají odpadky. 

Autor: Marek Hýř Metro.cz
zpět na článek