metro.cz

Šikana ve škole. Zatím se na ni lidé jen ptají, říká školský ombudsman

  8:48
Už v září vystřídal Slávek Hrzal na pozici ombudsmana pro školství exministra Eduarda Zemana. Po třech měsících se v úřadu už stihl trochu zorientovat, a tak souhlasil s rozhovorem pro deník Metro. A to přesto, že je podle všeho zavalený prací.
Slávek Hrzal | foto:  Petr Topič, MAFRA

Nedávno se psalo, že vám chodí velká spousta mailů. Jsou to všechno podněty pro vás?

Denně dostávám patnáct až dvacet mailů, týdně asi tak tři dopisy a telefonáty nepočítám, když jsem v kanceláři, pevná linka zvoní každou chvíli. Často stěžovatelé žádají o osobní rozhovor ve škole nebo v mé kanceláři.

Ombudsman

  • Slávek Hrzal je bývalý moderátor, učitel a hlavní organizátor soutěže Zlatý Ámos o nejoblíbenějšího kantora.
  • Hrzal se zabývá jen konkrétními stížnostmi.
  • Ombudsman zasahuje, nesouhlasíte-li s rozhodnutím vedení školy, domníváte-li se, že se k vám vedení školy chová arogantně nebo nevhodně, či vykazují-li vztahy ve škole znaky šikany.
  • Ombudsman neodpovídá na dotazy ani všeobecné nebo anonymní stížnosti.

Snažím se jim vyjít vstříc, ale nestíhám vyhovět všem. Z toho, co dostávám, je také jasné, že řada lidí si myslí, že ombudsman vyřeší všechno a hned. Ani se nesnaží najít si odpověď na otázku třeba na internetu či na úřadech, u vedení školy, u výchovného poradce nebo školního preventisty.

Která ze stížností, které vám dosud dorazily byla nejvážnější?
Těžko říct, která byla nejvážnější. Navíc ty složité stížnosti nevyřešíte hned, chce to konzultace s odborníky, návštěvu ve škole a to mnohdy opakovanou, osobní rozhovory se všemi účastníky sporu. Za vážné považuji stížnosti na vztahy ve škole ať už mezi pedagogy, nebo s vedením školy nebo mezi rodiči a školou. A samozřejmě šikanu ve všech jejích formách.

Právě šikana je vaším hlavním tématem. Jak se vám boj s ní daří?
Zatím se šikana objevuje spíš v dotazech, nejsou to vyloženě stížnosti. Ve spolupráci s ministerským oddělením prevence a s odbornými poradci na dotazy odpovídáme a zdá se, že to má smysl. Alespoň o tom svědčí mnohá poděkování, která přicházejí.

Tématem poslední doby byla inkluze dětí se speciálními vzdělávacími potřebami do běžných škol. Stěžují si lidé i na ni?
Stěžují, ale tyto stížnosti nepřevažují.

Na co si tedy lidé stěžují?
Tématem jsou často vztahy ve školách, v období maturit to jsou stížnosti na hodnocení.

V letošním školním roce budou žáci poprvé dělat jednotné přijímačky na střední školy. Dostáváte podněty na toto téma?
Zatím jsem žádný na toto téma nedostal. Možná to přijde, až přijímačky proběhnou. Stejně jako u maturit bude asi několik studentů, kteří neuspějí a budou si stěžovat. Při prověřování stížností na hodnocení maturit se však ukázalo, že většina stížností byla neoprávněná.

Autor: Marek Hýř Metro.cz
zpět na článek