metro.cz

Roste zájem o kratší zájezdy. Češi zkoušejí i netradiční zimní dovolené

  13:57
Lyžařská sezona začala. Řada alpských lyžařských středisek na ledovcích už jede v plném provozu. Některé vleky se v Česku teprve rozjíždějí. O víkendu například začal každodenní provoz sjezdovky Anděl na vrcholu Černé hory. Ve Špindlerově Mlýně sezonu zahájí 10. prosince.
Ilustrační foto | foto: Petr Pravda, iDNES.cz

Milovníci lyžování se ale letos budou muset obrnit velkou trpělivostí. Na horách bude docela narváno. Vyšší zájem o lyžařské zájezdy potvrzují cestovní kanceláře. Lidé totiž přes léto vyráželi k moři méně a šetřili. S ochotou lidí cestovat také zamával strach z terorismu.

„Některé rodiny zůstaly přes prázdniny doma a vyčkávají až na zahájení lyžařské sezony v Alpách, které mnoho Čechů považuje za bezpečnou destinaci,“ uvedl tajemník Asociace cestovních kanceláří Michal Veber.

Rakousko nebo Itálie?

Když si chtějí Češi pořádně zalyžovat, vyrážejí do Alp.

Vůbec nejdráže vyjde zimní dovolená ve Francii. Podle cestovní agentury Invia zde lyžařský zájezd stojí v průměru 7593 korun.

Průměrná cena lyžařské dovolené v Itálii je letos 7209 korun na osobu, což je zhruba stejně jako loni.

Rakousko je oblíbené zejména kvůli tomu, že je blízko, a také díky svým cenám. Za zájezd v průměru jedna dospělá osoba zaplatí 5499 korun.

V Česku stojí lyžařská dovolená v průměru 3562 korun. Na české hory lyžaři vyrážejí spíše na poslední chvíli a často na vlastní pěst, přičemž se přizpůsobují aktuální sněhové situaci.

Na plnější sjezdovky bude mít vliv také to, že Češi vyrážejí čím dál častěji na hory sice na kratší dobu, zato víckrát za sezonu. „Právě zájem o zkrácené pobyty v letošní poptávce narůstá. Odpovídá to trendu, kdy turisté rozkládají svou dovolenou do více kratších období v průběhu celého roku,“ říká marketingový ředitel agentury Invia Michal Tůma.

Trendem je také zimní turistika. „Vzrůstá počet klientů na jiné než lyžařské zájezdy, tedy především na sněžnice – ať už náročné přechody hor se spaním ve stanu, tak především na lehčí jednodenní sněžnicové túry se zázemím v chatě nebo hotelu,“ říká Aleš Paděra z cestovní kanceláře Alpina.

„Co se týče lyžařských zájezdů, máme zhruba pětatřicetiprocentní nárůst prodejů lyžování v­ Rakousku, říká Eva Němečková z CK Firo-Tour.

Pokud Češi klasicky vyrazí letos na lyžovačku, bude to nejspíš do Itálie. Podle cestovní agentury Invia tvoří lyžařské zájezdy do italských středisek 53 procent podílu na celkovém prodeji. Co se týká Česka, většina lidí stejně jako loni volí Krkonoše.

Problém posledních let, a to nejen u českých hor, je nedostatek sněhu. Některé cestovní kanceláře proto mají v nabídce takzvanou „garanci sněhu“. Tato extra služba je klientům nabízena pro zájezdy v okrajových termínech sezony, tedy před Vánocemi během prosince a potom na konci března.

„Neustále sledujeme situaci v jednotlivých střediscích, a pokud je před odjezdem na zájezd zřejmé, že ve středisku kvůli nedostatku sněhu nebude otevřeno minimálně 50 procent délky sjezdových tratí, klientům nabízíme alternativu,“ říká Jan Bezděk z cestovní kanceláře Fischer.

Alternativou může být třeba bezplatná změna termínu nebo střediska, případně vrácení peněz, které za zájezd klient zaplatil, bez jakýchkoli stornopoplatků.

Autor: Marek Hýř Metro.cz
zpět na článek