metro.cz

Přestáváte kouřit? Tak to raději zkuste pod dohledem

  8:58
Každý rok se v Česku pokouší přestat kouřit zhruba milion lidí, většina z nich se tak ale rozhodne bez jakékoliv pomoci a velkému počtu lidí tento cíl nakonec nevyjde. Pokud se ale takový člověk svěří do péče odborníků, má desetkrát větší šanci na úspěch.
Ilustrační snímek. | foto: freeimages

Eva Králíková, vedoucí Centra pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. lékařské fakulty UK, zdůrazňuje, že závislost na tabáku je nemoc a jako diagnóza má své označení (F17). „My jsme lékaři, ne bojovníci,“ řekla k problematice a některým chybným označením Králíková.

Pražským centrem, které je jako jediné ze 36 v Česku pro kuřáky k dispozici po celou pracovní dobu, prošlo za 12 let existence zhruba šest tisíc pacientů. Každého z nich při léčbě sledují rok a úspěšnost je zhruba 40 procent. Bez odborné pomoci se povede opravdu dlouhodobě přestat kouřit jen čtyřem procentům lidí. Při samotném procesu odvykání lékaři většině pacientů doporučí léky. Existují tři druhy. „Neukázalo se, že by léky způsobovaly u pacientů nějaké problémy,“ dodala Králíková. Bez nich je úspěšnost mnohem nižší.

Některá centra po republice, kde se věnují léčbě závislosti na tabáku, jsou kapacitně naplněná, jiná ale ještě místa mají. Všechny kontakty jsou k dispozici na webových stránkách www.slzt.cz.

Léčba v nich je hrazena ze zdravotního pojištění a na léky pacientům center nyní přispívají dvě zdravotní pojišťovny, a to VZP částkou 2500 korun a OZP (4000 korun) ročně. Podle Králíkové by měla zdravotní pojišťovny zajímat nákladová efektivita léčby. „Prodloužení života pacienta o rok léčbou závislosti na tabáku stojí naše pracoviště 1333 korun,“ prohlásila.

Výzkum posledních deseti let v oblasti psychiatrických onemocnění v souvislosti s kouřením zbořil mnoho mýtů. Jedním z nich je obava ze zhoršení psychických obtíží po zanechání kouření.

„Opak je pravdou. Ukázalo se, že příznaky deprese se po roce abstinence od cigaret výrazně zlepší, a to zejména u těžší deprese. Není tedy třeba se léčby závislosti na tabáku u těchto pacientů obávat,“ přidala doktorka Lenka Štěpánková, které před několika dny vyšel v prestižním časopise Annals of Behavioral Medicine článek s výsledky studie o zmíněné problematice.

Problém u nás spočívá také v nedostatečných doporučených postupech léčby ze strany lékařů. Kouření je často jen zmiňováno ve výčtu rizikových faktorů u řady onemocnění. Doporučení a rad už se nedostává.

Autor: Pavel Urban Metro.cz
zpět na článek