metro.cz

Soumrak e-cigaret se nekoná. Čechům „voňavá pára“ nevadí

  11:35
Konec kouření v restauracích je zase o něco blíže. Tento týden se protikuřáckým zákonem bude zaobírat Senát. Už ve středu ale návrh zákona posvětil ústavně-právní výbor.
Ilustrační snímek | foto: shutterstock

Trest za kouření

  • Cigareta na dětském hřišti se od června pěkně prodraží.
  • Nový zákon zahrnuje různé typy sankcí. V případě porušení zákazu kouření na místech, kde je kouření zakázáno, lidem hrozí pokuta až ve výši 5 tisíc korun.
  • V novém zákoně se mluví také o trestu za prodej alkoholu nezletilým. Fyzické osobě, která prodá nebo podá alkoholický nápoj osobě mladší 18 let, hrozí pokuta až do výše 150 tisíc korun.

Horní komora tak zákon schválí nejspíš beze změn – tedy v takové verzi, která v restauracích či barech povoluje kouřit elektronické cigarety.

Většině lidí e-cigarety prostě nevadí. Deník Metro si postoj Čechů ověřil v anketě na Facebooku (je dostupná na www.facebook.com/denikmetro). „Dým se rychle rozplyne, z e-kuřáků není cítit žádný zápach,“ napsala nám například čtenářka Barbora Střelcová. Podobný názor v naší anketě zastává většina respondentů.

E-cigarety tolik nevadí ani lékařům. „Pára, kterou kuřák vdechne a která se pak rozpustí, neobsahuje tisíce toxických látek jako klasický tabákový kouř,“ říká Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku. Podle ní navíc elektronické cigarety pomáhají lidem při odvykání kouření. „Riziko pasivního kouření je u nich zanedbatelné,“ píše se na webu koureni-zabiji.cz. Ten vznikl loni pod hlavičkou Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti a má lidem pomoci při odvykání.

Kladně se k e-cigaretám staví také některé restaurace a kavárny. Zákazníci je mohou kouřit například v pražské kavárně Slavia. A nic se na tom nezmění ani po 31. květnu, kdy začne platit zákaz běžných cigaret v provozovnách stravovacích služeb. „Zákon kouření elektronických cigaret umožňuje a my to umožníme ostatním,“ říká Zuzana Matějková, manažerka kavárny.

Ačkoliv novela e-kouření povoluje v restauracích, přece jen ho omezí. Jejich užívání bude zakázáno všude tam, kde zákon zakazuje kouření klasických cigaret, tedy například na dětských hřištích, ve sportovních halách, kinech či divadlech.

Právě v kulturních prostorách rozdíl mezi běžnou a e-cigaretou, na rozdíl od zákona, většinou nedělají. „Na první pohled není poznat rozdíl a svádí to k zapálení i normálních cigaret,“ vysvětlil zákaz Tomáš Staněk, mluvčí Národního divadla.

„Kouření elektronických cigaret je zakázáno z důvodu zachování komfortu návštěvníků, pro které by mohl být dým obtěžující,“ říká Šárka Dočkalová, mluvčí pražského Národního muzea. Podobně mluví i Rudolf Jastraban, manažer plzeňského Multikina CineStar Plzeň. „Předpokládám, že i kouření elektronických cigaret by vadilo většině diváků,“ říká Jastraban.

Po e-cigaretách sáhla podle výsledků šetření Státního zdravotního ústavu asi desetina Čechů. Největší část z nich (8,5 procenta) je ale zkusila jen jednou. Jen necelé procento lidí začalo e-cigaretu používat, aniž by předtím kouřilo klasické cigarety.

Autor: Marek Hýř Metro.cz
zpět na článek