metro.cz

Strach z vysokých trestů snížil počet anonymů. Pyrotechnici se loni zapotili méně

  13:41
Počet anonymních bombových oznámení klesl loni v Česku na polovinu oproti roku 2015. Vyplývá to z aktuálních policejních statistik.
Ilustrační foto | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Perličky z pyrotechnických zásahů

Pyrotechnici loni řešili 1708 případů, což je o 210 méně než předloni.

Vyjížděli celkem k 1555 nálezům munice a 137 případům podezřelých předmětů.Také museli řešit 16 anonymních oznámení.

Jedním z nejzajímavějších nálezů byla letecká puma z 2. světové války vážící 450 kilogramů. Pumu našel na Mostecku hledač pokladů.

Policisté evakuovali prostor v okolí 1500 metrů od místa nálezu. Pyrotechnici loni řešili i kuriózní situaci. V obci Velká Polom na Ostravsku museli dělostřelecký granát vytáhnout z třímetrového septiku.

Podle psychologa Jana Kulhánka z Psychoterapie Anděl je vysvětlení jednoduché. „Lidé mají strach z vysokých trestů,“ říká psycholog. Podle něj je v poslední době téma anonymních bombových oznámení natolik medializováno, že si vtipálci dvakrát rozmyslí, než vymyšlenou výbušninu ohlásí.

Policisté takové falešné oznámení klasifikují jako trestný čin šíření poplašné zprávy. „Kdo úmyslně způsobí nebezpečí vážného znepokojení, že rozšiřuje poplašnou zprávu, která je nepravdivá, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta,“ říká Petr Habenicht, mluvčí policejního prezidia.

V některých případech však pachateli hrozí trest až pět let za mřížemi. To se týká těch falešných oznámení, která pachatel udělá opakovaně nebo jím způsobí „značnou škodu“.

To je i případ muže, který začátkem roku oznámil bombu ve vlaku z Prahy do Mnichova. Rychlík s 254 cestujícími museli policisté evakuovat v Berouně, žádné výbušné zařízení ale nenašli. Spoj nabral několikahodinové zpoždění.

Každá sranda něco stojí

Čtyřicet sedm tisíc korun musel například zaplatit 38letý muž, který telefonicky oznámil bombu v hospodě. Podniku v Praze 5 se chtěl pomstít za to, že ho z hospody vyhodili. Protože se k činu přiznal a škodu uhradil, místo tříletého trestu dostal jen roční podmínku.

Opilý pětačtyřicetiletý muž, který výbušninou vyhrožoval, se nacházel přímo ve vlaku a policisté ho na místě zadrželi. Výslech ale museli vyšetřovatelé odložit a počkat, až vystřízliví. Již dříve byl opakovaně trestaný za majetkovou trestnou činnost.

Vlakoví cestující se zapotili i loni v květnu. Anonym tehdy oznámil uložení bomby na víc než deseti místech, včetně několika nádraží. Celkově však měli čeští pyrotechnici loni práce méně. „I přes opakované teroristické útoky v zahraničí s použitím výbušnin došlo v Česku k poklesu počtu výjezdů policejních pyrotechniků,“ cituje statistiky mluvčí policejního prezidia.

Autor: Marek Hýř Metro.cz
zpět na článek