metro.cz

Za oceánem prodával sušenky, teď u nás založil vlastní školu

  12:15
Ondřej Kania se v 17 letech rozhodl, že chce studovat v USA. Na studia však neměl peníze. Přesto šel za svým cílem. Jeho aktivita mu změnila život a nasměrovala k podnikání. Po návratu ze zámoří založil firmu, která českým studentům zprostředkovává studium na převážně amerických soukromých středních školách. Dnes je Ondřejovi 24 let a od září v Praze otevře American Academy in Prague. Bude to první škola v Česku, na které budou studenti skládat americkou maturitu.
Ondřej Kania. | foto: ArchivMetro.cz

Proč jste odešel studovat do USA?
Četl jsem o vzdělávacích systémech ve světě a nejvíce mě z nich zaujal systém internátních škol v USA, který dává studentům velkou svobodu při výběru předmětů a mimoškolních aktivit. Český vzdělávací systém mi vůbec nevyhovoval, protože je konstruován primárně pro účely získání tvrdých informací prostřednictvím drilování a memorování textu. Raději jsem polemizoval s učiteli, což bylo ale vnímáno minimálně jako přílišná angažovanost, často jako drzost. Měl jsem proto špatné známky z předmětů, které mě nebavily, vystřídal jsem pár škol. Pak jsem se rozhodl, že zkusím štěstí na nějaké americké. Nakonec jsem v jedné malé škole ve státě New York dostal stipendium a absolvoval tam poslední dva roky střední školy.

Čím jste se v USA živil?
Podmínkou mého stipendia bylo, že jsem musel šestkrát týdně klepat na dveře domů cizích lidí a prodávat jim sušenky. Musel jsem splnit týdenní kvótu v přepočtu patnáct tisíc korun, abych si dokázal zaplatit ubytování a jídlo.

Co jste dělal po ukončení studia?
Původně jsem chtěl zůstat v USA, ale to nevyšlo. Proto jsme se se společníkem rozhodli, že začneme nabízet zprostředkování studia na amerických internátních školách, tady to nikdo nedělal.

Americká maturita

  • Zájemci o studium na American Academy mohou posílat přihlášky do 26. dubna.
  • Výuka na American Academy se bude zaměřovat na cizí jazyky a výběr z několika volitelných předmětů.
  • Hlásit se mohou absolventi 8. a 9. tříd a odpovídajících ročníků gymnázií. Pro studenty nastupující v září 2017 je školné 160 tisíc korun.

Proč jste založil také vlastní školu?
V loňském roce jsme převzali majoritní podíl v Pražském humanitním gymnáziu, což je osmileté a čtyřleté české soukromé gymnázium, kde se snažíme aplikovat moderní metody výuky. Po zkušenostech s českým vzdělávacím systémem a jeho zásahy do provozování školy jsme se ale rozhodli, že bude mnohem lepší mít akreditaci z USA, jelikož ta nám dává mnohem větší svobodu z hlediska stavby osnov, nabídky předmětů a přijímání studentů.

Jaké máte plány?
Jsme jediná škola v Česku, která má vyloženě americký program, a budeme aplikovat speciálně navržený systém komplexní výuky inspirovaný projektovým vyučováním a tematickou výukou. Inspirovali jsme se ve Finsku. Tam totiž letos zavedli vzdělávací reformu, v jejímž rámci musí školy na jeden měsíc „zrušit předměty“ a učit studenty komplexní témata. Na American Academy budeme mít na konci prvního a druhého trimestru vždy dva týdny, kdy „zrušíme předměty“. V následujícím školním roce nejdříve předměty nahradí téma uprchlické krize, ve druhém trimestru to bude téma kolonizace Marsu.

Autor: Marek Hýř Metro.cz
zpět na článek