metro.cz

Češi topí moc. Kvůli tuhé zimě si navíc tentokrát ještě připlatí

  12:23
Když jde o naše teplíčko, spořivost jde v Čechách stranou.
Ilustrační snímek | foto: Michal Hron, iDNES.cz

Přišlo vám letos, že byla tuhá zima? Tak to byl váš pocit správný. „Letošní zima, respektive topné období od loňského září do letošního března, je zatím proti minulé zimě chladnější o necelých dvanáct procent,“ říká Martin Hájek, ředitel Teplárenského sdružení České republiky.

Zima byla opravdu výrazně studenější než ta loňská. Leden byl v průměru dokonce o 4,4 stupně chladnější[.

Ačkoli se ceny tepla letos víceméně nemění, kvůli tuhé zimě za teplo dáme více. A není to jen chladnější zimou, Češi si rádi přitopí. Dokládá to aktuální průzkum společnosti Honeywell. Ukazuje totiž, že téměř dvě třetiny domácností dávají přednost rodinnému pohodlí – tedy i teplíčku – před nízkými náklady. „Výsledky nás překvapily, všeobecně se tvrdí, že jsou Češi citliví na ceny. U vytápění to tolik neřeší,“ říká Ivan Andronik ze společnosti Honeywell.

Nemají na zaplacení

Ačkoliv hodně lidí si doma přitopí nehledě na náklady, najdou se i tací, pro něž je úspora za teplo doslova existenční záležitost. Podle průzkumu je totiž necelých devět procent lidí občas nuceno si dokonce půjčit peníze na zaplacení účtu za vytápění.

„Průzkum také ukázal, že třetina Čechů ani nepodniká žádné kroky ke snížení nákladů za topení,“ říká Andronik. Podle něj by přitom stačilo netopit v místnostech, kde se zrovna lidé nepohybují, nebo si pořídit termostat a teplotu regulovat. To dokazuje i projekt Spirit, který probíhal napříč Evropou. Ten ukázal, že snížení teploty o jeden stupeň může znamenat finanční úsporu až šest procent.

Zhýčkaní Češi

Češi v zimě topí tolik, že překračují evropský průměr. „Například v Německu je v bytě běžná teplota dvacet stupňů, v Anglii dokonce osmnáct. U nás se topí na dvacet dva až dvacet čtyři stupňů,“ říká Karel Vlach, generální ředitel společnosti Enbra, která se zabývá měřením a rozúčtováváním spotřeby tepla a vody. Podle něj je to dáno mimo jiné i tím, že v Německu a Anglii je energie dražší a lidé jí šetří.

Letošní zima podle analytika portálu TZB-info Jana Schindlera může roční náklady na topení některým lidem meziročně zvýšit až o dvacet procent. Zároveň uklidňuje: „Zvýšená platba ale může být rozdělená do vyúčtování za dva roky, tedy za loňský a letošní, podle toho, kdy distributor odečte stav měřidla. Jednorázový doplatek tak nemusí být tak hrozný,“ dodává Schindler.

Šetřit se bude povinně!

  • Průzkum společnosti Honeywell ukázal, že české domácnosti upřednostňují komfort před financemi.
  • Podle průzkumu s teplotou není spokojena téměř pětina českých domácností.
  • Do českých domácností se také dostávají moderní technologie – 8,5 procenta lidí termostat ovládá dálkovým ovládáním. Dvě procenta Čechů si korigují teplotu pomocí chytrých telefonů a tabletů. Díky tomu tak šetří za energii.
  • V budoucnu budou novostavby muset šetřit povinně. Brzy totiž začne platit evropská směrnice, podle které se budou stavět už jen budovy s nízkou energetickou náročností. Pro velké bytové domy tato povinnost nastane od roku 2018, pro menší 2019 a pro rodinné domy od roku 2020.
Autor: Marek Hýř Metro.cz
zpět na článek