metro.cz

Úřední dokumenty doženou skauty i na táboře

  14:14
Komunikace přes datové schránky straší spolky. Je to snadné, tvrdí odborníci.
Czech Point. Ilustrační foto | foto: Nikola HronkováMF DNES

V současnosti používá datovou schránku, která má ušetřit čas v komunikaci s úřady, 19 ze 486 skautských středisek v Česku, necelá čtyři procenta. Poslanci dnes rozhodují o variantě, že by byly datové schránky pro spolky, nejen pro ty skautské, povinné. Spolkům se návrh ale vůbec nezamlouvá.

„Zavedení povinnosti schránek je pro skautské dobrovolníky komplikací. Je povinnost schránku pravidelně sledovat a včas reagovat na došlou poštu. Jak ale tuto situaci řešit, když jste s dětmi tři týdny na táboře, tedy mimo signál a bez výpočetní techniky?“ ptá se Jitka Taussiková, mluvčí českých skautů. Podle ní je navíc komplikované schránku zřídit a s jejím provozem jsou spojené další povinnosti. „Na malých vesnicích nemají spolky nikoho, kdo by jim s problematikou datové schránky a z ní vyplývajícím povinným podáváním elektronických daňových přiznání pomohl,“ říká Taussiková.

Ke kritice nápadu se přidává i Česká rada dětí a mládeže. „Spousta našich členských organizací datovou schránku nemá a nemá ani nejmenší potřebu ji mít zřízenou a využívat ji. Jejich kontakt se státem či samosprávou je minimální, a tak jej dokážou vyřešit osobní návštěvou,“ říká Aleš Sedláček, předseda České rady dětí a mládeže.

Poslanec Ivan Pilný, který s návrhem přišel, tvrdí, že by používání datových schránek pomohlo elektronizaci veřejné správy. Jinými slovy, lidé by nemuseli chodit na úřady nebo psát dopisy a vše by řešili přes počítač. „Tato změna uspoří až 100 milionů korun veřejných prostředků ročně vynakládaných na tisk listinných zásilek a doporučené doručování,“ tvrdí poslanec.

Podle odborníků na finanční služby navíc založení schránky není žádná věda. „Zřídit datovou schránku je otázka několika minut,“ říká Dalibor Z. Chvátal, který se specializuje na finanční produkty. V rámci své reportáže pro Měšec.cz si schránku dal zřídit jak pro fyzickou, tak podnikající osobu. „Zapomeňte na elektronický podpis, jeho vlastnictví je sice výhodou, ale pro datové schránky není nutností,“ jmenuje výhody schránky Chvátal, který také připomíná, že její zřízení je zcela zdarma.

Jak zřídit datovou schránku

  • Nejjednodušším způsobem je požádat o založení datové schránky na kontaktním místě Czech POINT.
  • O datovou schránku můžete také požádat osobně. Stačí vyplněnou žádost předat na podatelnu ministerstva vnitra. Další varianta je poslat žádost na ministerstvo poštou. V tomto případě je nutný úředně ověřený podpis.
  • Žádost je možné poslat i elektronicky se zaručeným elektronickým podpisem.
  • Provozovatelem informačního systému datových schránek je Česká pošta. Pokud by spolky komunikovaly s úřady, odesílání zpráv by bylo zdarma.
Autor: Marek Hýř Metro.cz
zpět na článek